ABD Senatörü Elizabeth Warren, “çok fazla kripto firmasının müşterileri dolandırdığını ve içeridekiler paralarıyla geçinirken sıradan yatırımcıları çantada bırakabildiğini” söyledi.

ABD Senatörü, Çok Fazla Kripto Firmasının Müşterileri Dolandırabileceğini Söyledi

ABD Senatörü Kripto'nun Daha Güçlü Düzenlemeye İhtiyacı Olduğunu Söyledi

ABD Senatörü Elizabeth Warren (D-MA), birkaç kripto firmasının iflas koruması için başvuruda bulunmasının ardından geçen hafta Yahoo Finance Live ile yaptığı röportajda kripto para yatırımı konusundaki endişelerini dile getirdi .

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nu (SEC) harekete geçmeye çağırarak şunları vurguladı:

Kongrenin harekete geçmesi gerekiyor, ancak SEC'in, korkulukları yerleştirmek ve kuralları çiğneyen kripto aktörlerini çökertmek için yetkililerini kullanma sorumluluğu var.

Senatör, “Kripto konusunda alarm zilini çalıyorum ve tüketicileri ve finansal istikrarı korumak için daha güçlü kurallara ihtiyaç duyuyorum” dedi.

Geçen hafta, kripto borç veren Celsius Network, para çekme işlemlerini dondurduktan sonra iflas koruması için başvuruda bulundu. Bir hafta önce, başka bir kripto borç veren Voyager Digital, iflas koruması için başvuruda bulundu. Şirket, neden olarak kripto piyasalarındaki bulaşmayı ve iflas etmiş kripto hedge fonu Three Arrows Capital'in kredi temerrüdünü gösterdi.

Warren şöyle vurguladı:

Çok fazla kripto şirketi, müşterileri dolandırdı ve içeridekiler paralarını çekerken sıradan yatırımcıları çantada bıraktı.

SEC Komiseri Hester Peirce, Mayıs ayında menkul kıymetler bekçisinin kripto para birimlerinin düzenlenmesi konusunda topu düşürdüğüne dair endişelerini dile getirdi. “Dolandırıcılığın peşine düşebiliriz ve inovasyon tarafında daha olumlu bir rol oynayabiliriz, ancak bunu başarmalıyız, çalışmalıyız… Şimdiye kadar bu işi yapmaya istekli olduğumuzu görmedim”.

SEC başkanı Gary Gensler, kripto düzenlemesine uygulama merkezli bir yaklaşım getirdiği için eleştirildi. Mayıs ayında menkul kıymetler gözlemcisi, uygulama bölümünün kripto biriminin boyutunu neredeyse iki katına çıkaracağını söyledi. Geçen hafta Gensler, yatırımcıların kripto düzenleyici cephesinde SEC'den neler bekleyebileceklerini özetledi.

Senatör Warren, Gensler'e birkaç kez kripto gözetimini hızlandırması için baskı yapıyor. Geçen yıl Temmuz ayında, kripto para ticaretinin artan riskleri konusunda uyardı ve menkul kıymetler düzenleyicisini “ bu riskleri ele almak için tam yetkisini kullanmaya” çağırdı. Ayrıca, merkezi olmayan finansın (defi) kriptonun en tehlikeli parçası olduğunu söyleyerek, düzenleyicileri “çok geç olmadan” stabilcoinleri ve defi platformlarını kısıtlamaya çağırdı.

Mayıs ayında, finansal hizmetler firması Fidelity Investments'tan şirketin 401K planlarında bitcoin yatırımlarına izin verme kararıyla ilgili cevaplar istedi. Fidelity'nin bu hareketi Çalışma Departmanını rahatsız etti. Çalışma Bakanlığı Çalışanlara Sağlanan Faydalar Güvenlik İdaresi Bakan Vekili Ali Khawar, “Fidelity'nin yaptıklarıyla ilgili ciddi endişelerimiz var” dedi. Senatör ayrıca bitcoin'in çevresel etkisini defalarca eleştirdi .

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ