Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olan Bitcoin sahipleri yakında birikimlerini ABD hükümetine bildirmek zorunda kalabilirler.

İlk önce 25 Mayıs 2015'te Senatör Chuck Grassley [R-IA] ve Senatör Bill S.1241 tarafından tanıtılan düzenleme önerisi "Kara Para Aklama, Terörizmin Finansmanı ve 2017 Sahtecilik Yasası ile Mücadele", kripto paraları kapsayan ilgili alanlar için ciddi sonuçlar doğurabilir. S.1241 duruşması 28 Kasım 2017'de yapıldı ve kamuya kapalı bir oturum gerçekleştirildi; tam iki saatlik oturumun içeriği şu şekilde: Şu anda, "finansal kurum" tanımında olan bankalar, sigorta şirketleri, kredi birlikleri, döviz değişimi yapan kuruluşlar ve benzerleri bu düzenlemede yer almaktadır. Ancak, yeni tasarının 31. maddesinin 5312 (a) numaralı fıkrasına göre "finansal kurum"un tanımını "önceden ödemeli erişim cihazları, dijital para birimi ya da herhangi bir dijital eşanjör ya da dijital değişimciye ait bir ihraççı, kurye ya da depolama para birimlerini de kapsamına alır." ibaresi de eklendi.

Bu, özellikle Bölüm 13'te şu şekilde yer alıyor:

Senatör Dianne Feinstein [D-CA] duruşmanın açılış konuşmasında "Tasarı, kasıtlı olarak bir banka hesabının mülkiyetini veya kontrolünü gizlemeyi suç sayar" dedi. Duruşma sırasında bunun olumsuz etkileri konusunda başka açıklama yapılmadı. "Finansal kurum"un değiştirilmiş tanımına dayanan kriptokrasi topluluğunu da kapsaması, kasıtlı olarak bir dijital para birimindeki birikimin ya da hesap değişiminin dökümünün veya kontrolünün gizlediğini suç sayacak gibi görünüyor. Henüz kesinleşmiş bir tasarı olmasa da, kripto para sahiplerinin vergi açıklama, üç aylık raporlama ve daha fazlası için federal kayıt formlarını doldurması gerektiği anlamına gelebilir.

Özellikle, tasarının ve duruşmanın amacı finansal kurumların tanımına dijital para birimleri ve buna bağlı alışverişler eklenmekle birlikte ve buna kısaca değinmek dışında, uyuşturucu kartellerine bu para birimlerini kullanımı ya da para aklama amacıyla kullanılması konularına neredeyse hiç değinilmemiştir. Örneğin, Coinbase yönetim kurulu üyesi Kathryn Haun Rodriguez'e sorulan soruların hiçbir yerinde dijital para birimleri veya borsalarda bahsedilmiyor ve onlarla ilgili herhangi bir soru sorulmuyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, fatura burada bazı kripto para sahiplerinden çıkacak gibi görünüyor. Reddit'teki aktivistler, tasarıyı protesto etmek için bir sosyal medya kampanyası başlattı ve başkalarının tweet yapmasını önermektedir: "#Bitcoiners, #Crooks, S1241'in 13. Bölümünden Dijital Para Birimlerini Kaldır" şeklinde ifadeler kullandı. Bazı Bitcoin sahipleri ise senatörler ile doğrudan görüşmeler yapmaya çalışıyorlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ