ABD Senatosu üyeleri, dijital varlıkları buğday, petrol veya çelik gibi emtialar olarak sınıflandırmak için bir yasa tasarısı teklif ediyor.

ABD Senatosu, Kriptoları Petrol Gibi Emtialar Olarak Sınıflandırmayı Önerdi

Tasarı, kripto para birimlerini, sunulan veya satılan yardımcı varlıklar, değiştirilebilir varlıklar olarak tanımlıyor. Bununla birlikte, kripto para birimleri, SEC incelemesi altındaki geleneksel menkul kıymetlerden farklı muamele görecek.

Amerika Birleşik Devletleri Senato Konseyi üyeleri, dijital varlıkları buğday, petrol veya çelik gibi emtialar olarak sınıflandırmak için bir yasa tasarısı teklif ediyor. Dolaylı olarak, gözetim sorumluluğunun büyük kısmı Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun ( SEC ) değil, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu'nun (CFTC) elinde olacaktır. Bu bilgi, 7 Haziran 2022'de Tüketici Haberleri ve İş Kanalı'ndan (CNBC) yayınlanan bir rapor aracılığıyla geldi.

Sorumlu Finansal Yenilik Yasası başlıklı tasarı, Senatörler Kirsten Gillibrand ve Cynthia Lummis tarafından destekleniyor.

Gillibrand ve Lummis, Senato Tarım ve Bankacılık Komitesi üyeleridir. Mevzuatın Meclis ve Senato'da aylarca süren işbirliğinin bir sonucu olduğunu söylediler. Bu nedenle mevzuat, uzun zamandır beklenen yasal tanımlarla dijital varlıklar için piyasaları yapılandırmaya yönelik ilk girişimi temsil ediyor.

Lummis bir basın açıklamasında şunları söyledi:

Bu endüstri büyümeye devam ederken, Kongre'nin tüketiciyi kötü aktörlere karşı korurken yeniliği teşvik eden yasaları dikkatli bir şekilde hazırlaması çok önemli. Lummis-Gillibrand çerçevesi, hem sektöre hem de düzenleyicilere netlik sağlarken, dijital varlık pazarının devam eden evrimini hesaba katma esnekliğini de koruyacak.

Tasarı, dijital para birimlerini, bir menkul kıymetin alım ve satımıyla birlikte sunulan veya satılan yardımcı varlıklar veya maddi olmayan, değiştirilebilir varlıklar olarak tanımlıyor.

CNBC raporu ayrıca, bir kripto para sahibine kurumsal yatırımcıların sahip olduğu ayrıcalıklar verilmedikçe, kripto para birimlerinin SEC incelemesi altındaki geleneksel menkul kıymetlerden farklı muamele göreceğini belirtiyor.

CFTC ve SEC birlikte ABD pazarında güçlü bekçilerdir. CFTC, buğday, petrol veya çelik gibi ham emtiaların alım ve satımını düzenlerken, SEC halktan sermaye toplamaya çalışan şirket veya kuruluşların faaliyetlerini denetliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ