Amerika Birleşik Devletleri Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) 2019 mali yılında, kripto para birimi operatörlerinden toplanan fonlarla ilgili olarak 1.3 milyar doların üzerinde idari para cezası verdi.

ABD

Amerika Birleşik Devletleri Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) 2019 mali yılında, kripto para birimi operatörlerinden toplanan fonlarla ilgili olarak 1.3 milyar doların üzerinde idari para cezası verdi.

CFTC’nin 2019 mali yılına ilişkin yıllık raporuna göre, düzenleyici, sivil para cezaları, uyuşmazlık ve tazminat da dahil olmak üzere toplam 1.321.046.710 ABD doları ceza verdi. Rakam, bir önceki mali yıla göre yüzde 39 daha yüksek.

Önemli kripto dolandırıcılık davaları

CFTC, dijital para birimiyle ilgili şirketlerden elde edilen yasal cezaların kesin miktarını belirtmemişken, Bitcoin (BTC) dolandırıcılığını içeren birkaç suçlama olduğunu belirtti. CFTC, binden fazla yatırımcıyı en az 22.858 BTC'yi aklamak için dolandırmış olan Control-Finance Ltd'de’ye 147 milyon dolarlık ceza kesti.

CFTC ayrıca 7 milyon dolarlık BTC ile ilgili dolandırıcılık faaliyetinden suçlanan Jon Barry Thompson ve birkaç kişiden Bitcoin ve Litecoin’i (LTC) kötüye kullanmakla suçlanan ve 1,1 milyon dolar para cezasına çarptırılan Joseph Kim hakkında da dava açıldığını ifade ediyor ve ekliyor:

"Kurum, daha önce tahsil ettiği dijital varlıkları içeren davaları başarıyla açtı, diğer şeylerin yanı sıra, Komisyon’un, bir malın yasal tanımını sağlayan dijital varlıkları içeren dolandırıcılık ve manipülasyon işlemlerini mahkemeye götürme yetkisini onaylayan kararlar aldı."

CFTC, beş yıllık ortalama olan 67,5'ten biraz daha fazla sayıda 69 icra davası açmış durumda.

Yeni CFTC Başkanı Kriptoya İlkeli Bir Yaklaşım Çağrısında Bulundu

Kasım ayının başlarında, CFTC başkanı Heath Tarbert, kripto para birimleri için “ilkelere dayalı düzenleme” çağrısında bulundu. Başkan, böyle bir yaklaşımın, düzenlenmiş firmalara ve ürünlere yönelik standartları tanımlamak için detaylı kurallardan uzaklaşmayı ve daha geniş çapta belirtilen ilkelere güvenmeyi içerdiğini söyledi.

Ekim 2019’un sonlarında komisyon, fintech araştırma birimi LabCFTC statüsünü bağımsız bir işletme ofisi olarak vermiş durumda. Statünün ardından, CFTC’nin fintech merkezi doğrudan Tarbert’e rapor vermeye başladı. Duyuruda, Tarbert şunları ifade ediyor:

“Blockchain, dijital varlıklar ve diğer gelişmeler ekonomimiz için büyük umut vaat ediyor. Şimdi, bu dönüştürücü yeni ürünler için kurallar geliştirmeye ve yazmaya çalışırken LabCFTC'nin daha da büyük bir rol oynama zamanı. ”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ