Fed Başkanı Jerome Powell, ABD'nin koronavirüs nedeniyle durgunluk içinde olabileceğini söylüyor. Bu gelişme kripto pazarını durgunluğa sokar mı?

ABD

Fed Başkanı Jerome Powell, ABD'nin koronavirüs nedeniyle durgunluk içinde olabileceğini söylüyor. Bu gelişme kripto pazarını durgunluğa sokar mı?

ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, bu sabah NBC'nin "Today" yayınına katılarak “Durgunluk içinde olabiliriz” dedi. Ülkenin ekonomik krizini, yarım milyondan fazla insanı enfekte eden ve milyarlarca kilitlenme olan küresel salgını olan coronavirüs'e atfetti.

Koronavirüs ABD'de geçmeye başladığında, ABD ekonomisini darp etti ve küresel pazarları çökertti. Bitcoin muaf değildi. Bir noktada, BTC'nin fiyatı Mart 2019'dan bu yana en kötü fiyatı olan 4.100 $ 'a düştü ve yakın zamanda hisse senetleri geri dönünce yaklaşık 6.600 $' a ulaştı.

Fakat Bitcoin pazarın geri kalanıyla senkronize olarak çöktüğünde, Amerika derin bir durgunluğa düşerse nasıl olur?

Durgunluk, gayri safi yurtiçi hasılada (GSYİH) art arda iki çeyrek düşüş oluşturmaktadır. ABD'de böyle görünüyor. 3,3 milyon ABD vatandaşı şaşırtıcı bir şekilde geçen hafta işsizlik parası başvurusunda bulundu - rekor seviye bu. Dün gece geç saatlerde, kriz sırasında ekonominin ayakta kalmasına yardımcı olmak için iki trilyon dolarlık bir teşvik paketi ABD Senatosu tarafından onaylandı ve oylama için Temsilciler Meclisi'ne taşınacak.

Ancak Powell, NBC'ye bu durgunluk ile normal durgunluk arasında bir fark olduğunu söyledi: “Ekonomimizde temelde yanlış bir şey yok. Aksine. Çok güçlü bir pozisyondan başlıyoruz. ”

Delta Exchange CEO'su Pankaj Balani'ye göre, Bitcoin pazarı eşit derecede sağlıklı. “Bu krizdeki temel fark, fiyat hareketinin hızıdır. Mortgage krizinde beş ayda ne olursa olsun, korona krizinde beş günde oldu. Bu nedenle, iyileşmenin de çok daha hızlı olması gerekiyor ”.

Bitcoin bu ayın başlarında küresel pazarlarla birlikte düşse de Balani, “pazarlar yerleştikçe varlıkların birbirinden ayrıldığını göreceğiz ve fiyatların sistemik riskler yerine kendine özgü risklerden kaynaklanacağını” öngördü.

Kripto Piyasaları Fed'in Faiz Oranını Sıfıra İndirmesinden Sonra İstikrarlı

ABD Federal Rezervi, hem hisse senetlerini hem de kriptoyu ayı piyasalarına sürükleyen CoronaVirus yayılımına acil bir müdahale olarak Pazar gününün sonlarında faiz oranlarını sıfıra yaklaştı.

Balani, Bitcoin resesyondan bile faydalanabilir. ABD Federal Rezervi gibi merkez bankaları, para arzını artırarak teşvik paketlerini finanse ediyor. “Bu, para birimleri üzerinde baskı yaratacak ve orta ve uzun vadede Bitcoin fiyatları için olumlu olabilir” diyor.

EToro ticaret sitesinde pazar analisti Simon Peters bu görüşü kabul ediyor., “Fed'in sınırsız [niceliksel genişleme] duyurması nedeniyle yatırımcılar yakında BTC'ye, değer kaybeden bir dolara karşı enflasyon riskinden korunma aracı olarak bakabilirler.” diyor.

Yetkili, yatırımcıların yaklaşan yarılanma olayı nedeniyle Bitcoin satma olasılığının düşük olduğunu da sözlerine ekledi. Mayıs ayının ortalarında bir yerde gerçekleşmesi planlanıyor; bunun üzerine, Bitcoin protokolüne sabit kodlanmış bir özellik nedeniyle madencilik ödülü olarak verilen Bitcoin tedarikleri yarıya inecek. Bazı yatırımcılar yarılanmanın Bitcoin fiyatında artışa yol açacağını tahmin ediyor. “Teorik olarak madencilerin satış baskısını azaltmalı”.

ABD'deki resesyonun kripto ekonomisi için kötü olmamasının başka bir nedeni daha var, Peters: Koronavirüs Çin'de ortaya çıktı, o zamandan beri virüsü içeriyor ve ekonomik üretime devam etmeye başlıyor. CoinShares'in Aralık 2019 raporuna göre, Bitcoin'in hash gücünün çoğu Çin'de yoğunlaşıyor - hash gücün şaşırtıcı bir şekilde % 54'ü sadece Çinli madenciler tarafından kontrol ediliyor. Sonuç olarak, Peters, “Madencilik operasyonlarının ve özellikle de ağ hashrate’inin son çöküşten başlamasını bekliyoruz” diyor.

“Bu koşullar aslında Bitcoin'in bir sonraki boğa piyasası için mükemmel bir fırtına olabilir ve bu yılın sonunda ve 2021'e doğru bazı olumlu hareketlerle sonuçlanabilir”.

Ancak, bir bütün olarak Amerikan ekonomisi açısından, ABD Başkanı Donald Trump bu kadar beklemek istemiyor. ABD ekonomisinin Paskalya tarafından geri tepebileceğini umuyor. Ancak ülkenin önde gelen bulaşıcı hastalık uzmanı Dr. Anthony Fauci CNN'ye şunları söyledi: “Zaman çizelgesini yapmıyorsunuz; virüs zaman çizelgesini oluşturur. ”

 Bitcoin durumunda, protokol zaman çizelgesini yapar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ