Yakın tarihli bir ankete göre, yatırımcıların yüzde 73'ü önümüzdeki üç yıl içinde kripto ödemelerini dahili olarak entegre etmek istiyor.

ABD

Yakın tarihli bir ankete göre, yatırımcıların yüzde 73'ü önümüzdeki üç yıl içinde kripto ödemelerini dahili olarak entegre etmek istiyor. Ayrıca, büyük tüccarların yarısından fazlası 500 milyon dolar veya daha fazla gelire sahip olanlar şu anda kripto ödeme altyapısına en az 1 milyon dolar yatırım yapıyor.

“Yatırımcılar Kriptoya Hazırlanıyor” anketi, denetim ve danışmanlık firması Deloitte tarafından PayPal ile işbirliği içinde gerçekleştirildi.

Rapor, 3-16 Aralık tarihleri arasında çeşitli Amerikan perakende firmalarından 2.000 üst düzey yöneticiyle görüştü. Moda, kozmetik, elektronik, otel ve eğlence, ev ve bahçe ve dijital mal işletmeleri bunların arasındaydı. Diğerleri kişisel ve ev eşyaları, ulaşım ve yiyecek ve içecek gibi hizmetlerde çalıştı.

Kripto Ödemelerinin Kabulü Yakında Artacak

Rapora göre, perakendecilerin yüzde 85'i, kripto ödemelerinin beş yıl içinde kendi endüstrilerinde "her yerde" olacağına inanıyor. 100.000 - 1 milyon dolarlık bir bütçeyle, 10 milyon dolardan 100 milyon dolara kadar kazananların yüzde 73'ünün dijital para ödemelerini etkinleştirmesi bekleniyor. Bu grup, 10 milyon doların altında ile 500 milyon doların üzerinde arasında değişen gelir değerleriyle kripto ödemelerine en güçlü ilgiyi gösterdi.

Mağazaların %60'ından fazlası bu yıl kripto ödeme altyapısına 500.000 $ veya daha fazla yatırım yapmayı planlıyor. Yatırımcıların %26'sında dijital para ödeme alternatifleri zaten mevcut. Bu grup muhtemelen Chipotle, Gucci ve AMC Entertainment gibi şirketleri içerecek.

Varlıklar, Amerika Birleşik Devletleri dışındaki Crypto ödemelerini giderek daha fazla kabul ediyor. İki örnek, Tayland'ın turizm endüstrisi ve kripto para birimini benimseyen ilk La Liga takımı olan RCD Espanyol.

Deloitte anketine göre, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bu tür kuruluşların yüzde 93'ü tüketici tabanında bir artış gördü.

“Kuruluşlar, dijital para ödemelerini etkinleştirmek için ağırlıklı olarak üçüncü taraf ödeme işlemcileriyle ortaklık kuruyor ve benimseme motivasyonları veya yatırım seviyeleri ile dijital para birimi yeteneklerini nasıl geliştirdikleri arasında bir ilişki yok gibi görünüyor. “

İnsanları Motive Eden Faktörler, Zorluklar ve Çözümler

Araştırmaya göre, yatırımcıların kripto para ödemelerini benimsemesi, büyük ölçüde müşterilerinin varlık sınıfına olan hevesinden etkileniyor. Müşterilerin %64'üne göre bu tür bağlantılar aradı ve %83'ü bu coşkunun 2022 yılına kadar artacağını tahmin ediyor.

Bu yatırımcıların yaklaşık yarısı, bitcoin benimsemenin müşteri deneyimini iyileştireceğine inanıyor. Karşılaştırılabilir bir yüzde, daha fazla müşteri çekeceğine inanıyor ve yüzde 40'ı, "son teknoloji" bir markayı ifade edeceğine inanıyor.

Yatırımcılar kriptosunun benimsenmesinin en zor yanı (yüzde 45), özellikle birkaç dijital varlık söz konusu olduğunda, kripto ödemelerini eski sistemlerle entegre etmenin karmaşıklığıydı.

“Yatırımcılar, dijital para ödemelerinin etkinleştirilmesini düşünürken çeşitli zorlukların farkındalar. Bunlar arasında entegrasyonun karmaşıklığını en büyük zorluk olarak görüyorlar.”

Diğer engeller ise güvenlik endişeleri (%43), değişen mevzuat (%37), kripto oynaklığı (%36) ve fon eksikliği (%36) idi. Deloitte'a göre, "sürekli eğitim", çok ihtiyaç duyulan düzenleyici kesinliği sağlayarak, kripto benimsemeyi çevreleyen endişeleri ve belirsizlikleri ortadan kaldıracak.

“Anketimiz, ABD perakende kuruluşları genelinde dijital para birimi ödeme çözümlerinin geniş çapta benimsenmesine yönelik yörüngenin yönünü ve gücünü doğruluyor. Ankete katılanlar, bu tür bir yeteneğin değerini ve faydalarını anlıyor ve etkinleştirme yönünde adımlar attılar.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ