Senatör Pat Toomey, kripto para birimleri açık kaynaklı, merkezi olmayan ve şeffafken FTX'in opak, merkezi olduğunu söyledi.

ABD

Senatör Pat Toomey, kripto para birimleri açık kaynaklı, merkezi olmayan ve şeffafken FTX'in opak, merkezi  olduğunu söyledi.
Sırf sektördeki kötü bir oyuncu yüzünden, kripto para birimlerini tamamen yasaklamanın bir anlamı olmadığını, çünkü bunu yapmanın diğer pazarlara yenilik getireceğini de sözlerine ekledi.

Geçen ay Kasım 2022'de kripto borsası FTX'in çöküşü, dünyanın dört bir yanından düzenleyicilerin dikkatini çekerek kripto pazarları tarihindeki dönüm noktalarından biri oldu. Düzenleyici çevrelerdeki pek çok kişi, FTX çöküşünün ABD SEC'i dijital varlıklara tam bir yasak getirmeye zorlayacağına inanıyor.

Ancak milletvekilleri bu konuda tamamen bölünmüş durumda. Geçen hafta emekli olan ABD Senatörü Pat Toomey (R-PA), Senato Bankacılık Komitesinde yaptığı konuşmada FTX borsasının çöküşünün kripto para birimine karşı bir iddianame olmadığını ekledi. Senatör ekledi:

Müşteri varlıkları bağlı bir kuruluşa yetkisiz olarak ödünç verildi ve yatırımcılara ve müşterilere FTX'in operasyonları hakkında hileli vaatler verildi. Bunlar çok çirkin ve kesinlikle kabul edilemez.

Burada daha büyük bir konunun altını çizmek istiyorum: Burada meydana gelen hatalı davranış dayanak varlığa özgü değildir. Görünüşe göre burada olan şey, bu varlıkların ele alınmasında tam bir arıza.

Senatör ayrıca, milletvekillerinin potansiyel olarak yasa dışı eylemleri yasal ve yenilikçi kripto para birimlerinden ayırması gerektiğini de sözlerine ekledi. Ayrıca, kripto para birimlerinin "aslında bir yazılım" olduğunu da sözlerine ekledi. Senatör Toomey şöyle açıkladı: "Yasa hiçbir suç işlemedi. FTX ve kripto para birimleri aynı şeyler değildir. FTX opak, merkezi ve dürüst değildi. Kripto para birimleri açık kaynaklı, merkezi olmayan ve şeffaftır.”

Kriptoyu Duraklatmak Neden Anlamsız?

Geçen hafta, Senatör Sherrod Brown (D-Ohio), ABD SEC ve CFTC'nin güçlü adımlar atmaktan ve kripto para birimlerini yasaklamaktan çekinmemesi gerektiğini önerdi. Mevcut piyasayı, sadece FTX'ten daha büyük olan "karmaşık, düzenlenmemiş bir para potu" olarak tanımladı.

Bununla birlikte, ABD Senatörü Pat Toomey, FTX erimesinin ardından kripto paranın yasaklanmasını haklı çıkarmamak gerektiğini ekledi. Kripto para birimlerini duraklatmayı önerenlerin derinden yanlış yönlendirildiğini ve “imkansız” olduğunu da sözlerine ekledi. Bu tür önlemlerin gaddar, otoriter politikalar uygulamaya benzer olacağını söyledi. Senatör Toomey, kripto para birimlerinin durdurulamayacağını ve bunları yasaklamak için yapılacak herhangi bir eylemin denizaşırı teknoloji göçüne yol açabileceğini ekledi.

“2008 mali krizi, ipoteklerle ilgili ürünlerin kötüye kullanılmasını içeriyordu. Mortgage'ı yasaklamaya mı karar verdik? Tabii ki değil. Eski New Jersey Senatörü John Corzine tarafından yönetilen bir emtia komisyonculuğu şirketi, ABD doları da dahil olmak üzere müşteri fonlarının, firmanın ticari kayıplarından bir açığı doldurmak için kötüye kullanılmasının ardından çöktü. Kimse sorunun ABD doları olduğunu ve onu yasaklamamız gerektiğini önermedi.”

Senatör Toomey, Kongre'nin gelecekte FTX benzeri olaylardan kaçınmak için daha fazla düzenleyici netlik sağlaması gerektiğini ekledi "böylece iş, ihtiyatlı, mantıklı, iyi düzenlenmiş Amerikan kripto borsalarına akıyor".

Stablecoin TRUST Yasası Tanıtımı

İlginç bir şekilde, Pensilvanya'dan emekli olan Senatör de geçen hafta Stablecoin TRUST Yasasını tanıttı. Bu yasa, "ödeme sabit paraları" için düzenleyici bir çerçeve oluşturacak ve Kongre'yi "kripto para birimlerinin mantıklı bir şekilde düzenlenmesi" yoluna yönlendirecektir. Senatör basın açıklamasında şunları söyledi:

Umarım bu çerçeve, meslektaşlarımın yeniliği engellemeden müşteri fonlarını koruyan mevzuatı gelecek yıl geçirmeleri için zemin hazırlar. Bu yasa tasarısı aynı zamanda, stablecoin'ler hakkında önemli şüpheler sergileyen Federal Rezerv'in bu aktiviteyi durduramayacak bir konumda olmayacağını da garanti edecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ