Senatör Elizabeth Warren, düzenleyici kurumlara, bir risk azaltma önlemi olarak kripto para birimlerini düzenleme konusunda “işlerini yapmaları” konusunda baskı yapıyor.

ABD

Senatör Elizabeth Warren, düzenleyici kurumlara, bir risk azaltma önlemi olarak kripto para birimlerini düzenleme konusunda “işlerini yapmaları” konusunda baskı yapıyor. Warren, dijital varlıkların ABD ekonomisini, finansal istikrarı, bankaları, çeşitli yatırım firmalarını riske attığını ve siber saldırı olasılığını artırdığını savundu.

Kripto para çağrısı

ABD Senatörü Elizabeth Warren, kripto para birimi endüstrisi ile ilgili büyük endişelerini dile getirdi. Politikacı, Hazine Bakanı Janet Yellen'ı yeni varlık sınıfının sunduğu riskleri not etmeye ve yönetmeye çağırdı.

Yellen'a gönderilen bir mektupta Senatör Warren, kripto endüstrisinde düzenleyici uygulamaların uygulanması için baskı yaptı. Sayman'ı federal kurumların kripto düzenlemesinde kullanmaları için "kapsamlı ve koordineli" bir kılavuz geliştirmeye çağırdı. Warren ayrıca Yellen'dan kripto endüstrisini daha güvenli hale getirmek için Finansal İstikrar Gözetim Konseyi aracılığıyla yetkisini kullanmasını istedi.

Senatör Warren, uzun süredir dijital varlıkların eleştirisini yapıyor. Düzenleme eksikliğinin sürdürülemez olduğunu söyleyerek “son derece opak ve değişken” kripto para piyasasını patlattı. Warren ayrıca Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler'e de aynı konuda yazdı. Eski cumhurbaşkanı adayı, düzenleyicinin tüketiciyi koruyucu önlemleri belirlemesi gereken 28 Temmuz için bir son tarih belirledi.

Son zamanlarda Warren, kriptonun ana akım olmaya devam etmesiyle mevcut finansal sistem için önemli tehditler oluşturabileceğini söylüyor. Yetersiz düzenlenmiş endüstrinin beş ana riski, vurguladığı gibi, siber saldırılar ve bankalara yönelik risklerdir. Hedge fonlarına ve şeffaflıktan yoksun diğer yatırım ürünlerine yüksek düzeyde maruz kalmak başka bir risktir. Geri kalanlar, DeFi ve stablecoin'lerin oluşturduğu tehditler.

Elizabeth Warren ve kripto para birimleri oturumu

Daha önce, Senato Bankacılık Komitesi, “Kripto para birimleri: Ne işe yarar?” başlıklı tam bir komite oturumu düzenledi. Coin Center genel müdürü Jerry Brito, Filecoin Vakfı Başkanı Marta Belcher ve hukuk profesörü Angela Walch'ın yorumlarını içeriyordu. Coin Center, kripto para teknolojisi için kar amacı gütmeyen bir araştırma ve savunma kuruluşudur. Filecoin Foundation ise merkezi olmayan bir depolama ağı olan Filecoin'i destekler.

Duruşmada Warren, kripto piyasasını çevreleyen hype ve oynaklığın “yanıp sönen” uyarı işaretleri olduğunu belirtti. ABD ekonomisi ve finansal istikrar, dijital varlık piyasası genişledikçe daha fazla risk altına giriyor, diye ekledi. Ayrıca düzenleyicilerin “işlerini yapmaları gerektiğini” ve “çok geç olmadan” müdahale etmeleri gerektiğini vurguladı.

Bu bakış açısını destekleyen Senatör Cynthia Lummis, ademi merkeziyetçi finanstaki şeffaflığın finansal katılımı artıracağını belirtti.

Blockchain ve kripto piyasası

Tersine, Senatör Sherrod Brown, dijital varlıkların temelini oluşturan blok zinciri teknolojisinin çok sayıda faydalı finansal olmayan uygulamaya sahip olabileceğini belirtti. Ayrıca Brown, kriptonun finansal sistemin mevcut zorlukları için hala harika bir çözüm olduğunu kanıtlayabilir.

Kaçınmama stratejisi öneren Brito, hedge fonları da dahil olmak üzere kripto piyasası katılımcıları için yönergeler fikrini destekledi. Dijital varlıkların henüz sistemik çıkarımlar noktasına ulaşmadığını da sözlerine ekledi. Görüşleri, önceki milletvekillerinin kripto para birimlerinin Mayıs ayında sistemik bir endişe olarak görülmediği yönündeki yorumlarıyla aynı fikirdeydi. Brito ayrıca kripto para birimlerini hedge fonları ve diğer büyük şirketler tarafından yatırılan emtialar olarak nitelendirdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ