ABD'li senatörler, El Salvador'un "dikkatsiz" Bitcoin kararının risklerini azaltmak için "El Salvador'da Kripto Para Birimi Sorumluluğu (ACES) Yasası"nı tanıttı.

ABD'li senatörler, El Salvador'un "dikkatsiz" Bitcoin kararının risklerini azaltmak için "El Salvador'da Kripto Para Birimi Sorumluluğu (ACES) Yasası"nı tanıttı. ACT, Dışişleri Bakanlıklarının El Salvador'un Bitcoin'i benimsemesi hakkında 60 gün içinde bir rapor hazırlamasını şart koşuyor.

Geçen yıl, El Salvador başkanı Nayib Bukele, Bitcoin'i ülkede yasal bir ihale haline getirmek için cesur bir karar aldı. Bu karar, Uluslararası Para Fonu (IMF) dahil olmak üzere dünya finans kurumlarının ilgili riskle ilgili endişelerini dile getirmesi nedeniyle ağır bir şekilde eleştirildi.

Şubat 2022'de, Jim Risch (R-Idaho), Bob Menendez (DN.J.), Senato Dış İlişkiler Komitesi'nin kıdemli üyesi ve başkanı ve Bill Cassidy (R-La.) liderliğindeki ABD senatörleri " El Salvador'da Kripto Para Birimi için Hesap Verebilirlik (ACES) Yasası”, Dışişleri Bakanlıklarının El Salvador'un Bitcoin'i benimsemesi hakkında 60 gün içinde bir rapor hazırlamasını gerektiriyor. Risch, El Salvador'un Bitcoin kararının ABD yaptırımlarını zayıflatabileceğini ve organize suç örgütlerini güçlendirebileceğini belirtti.

El Salvador'un Bitcoin'i yasal ihale olarak benimsemesi, Orta Amerika'daki savunmasız bir ABD ticaret ortağının ekonomik istikrarı ve finansal bütünlüğü hakkında önemli endişeler uyandırıyor.

Dün, yasa tasarısı Kongre Üyesi Norma J. Torres (D-CA-35) ve Kongre Üyesi Rick Crawford (R-AR-01) tarafından sunuldu.El Salvador'un Bitcoin yasası ABD ulusal güvenliğine zarar verebilir .

Torres'e göre, tasarı, EL Salvador'un Bitcoin yasasıyla gelen tehditle ilgili küresel finans kurumlarından gelen sayısız raporun ardından ABD finans sistemini koruyacak.

Küresel finans kurumları, El Salvador'un Bitcoin'i benimsemesinin sayısız riskini inceledi ve detaylandırdı ve uluslararası toplum potansiyel tehlikeyi kabul ediyor. El Salvador bağımsız bir demokrasidir ve onun kendi kendini yönetme hakkına saygı duyuyoruz, ancak ABD'nin finansal sistemlerimizi düşünceli bir kucaklamadan ziyade dikkatsiz bir kumar gibi görünen bu kararın risklerinden korumak için bir planı olmalıdır.

Ayrıca Bitcoin'in popülaritesinin, ABD'nin dahil olması gereken düzenlemeleri ve tüketici korumalarını gözden geçirmeyi gerekli kıldığını belirtti. Ayrıca karar, ABD ulusal güvenliğinin El Salvador'un “dikkatsiz kumarı” tarafından zarar görmemesini sağlamak.

El Salvador'da Bitcoin'in yasal para birimi olarak benimsenmesinin potansiyel etkilerini ve ABD'nin gelecekte neler öğrenebileceğini daha iyi anlamak politika yapıcılar olarak bizim işimiz.

Tasarıda belirtildiği gibi, Dışişleri Bakanlığı'nın El Salvador'daki kabulü ve “siber güvenlik, ekonomik istikrar ve demokratik yönetişim için riskleri” analiz etmesi gerekiyor. Ek olarak, departmanın düzenleyici çerçevesini ve Bitcoin'in benimsenmesinin işletmeler ve vatandaşlar üzerindeki etkisini izlemesi istendi.

IMF daha önce El Salvador'un Bitcoin yasasının finansal istikrar ve tüketicinin korunması için büyük bir risk olduğunu belirtmişti. IMF de Orta Amerika ülkesine borç vermekten çekildi ve bunun nedenlerin bir parçası olduğu söyleniyor. Moody's Sovereign Risk Group, El Salvador'un son Bitcoin geri çekilmesinde yaklaşık 22 milyon dolar kaybetmiş olabileceğini de açıkladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ