Arcane tarafından yayınlanan yeni bir rapor, ABD'li yatırımcıların tüm yatırım hacminin yüzde 43'ünü oluşturduğunu ve Pazartesi ve Salı günleri sıçrama eğiliminde olduklarını gösteriyor.

Arcane tarafından yayınlanan yeni bir rapor, ABD'li yatırımcıların tüm yatırım hacminin yüzde 43'ünü oluşturduğunu ve Pazartesi ve Salı günleri sıçrama eğiliminde olduklarını gösteriyor. Veriler ayrıca Bitcoin'in S&P 500 ile korelasyonunun geçen yılın Ekim ayından bu yana en yüksek seviyede olduğunu ve BTC'yi borsa şoklarına eğilimli hale getirdiğini gösterdi.

Yeni veriler, ABD'nin Bitcoin ticaret pazarına hakim olduğunu gösterdi. Arcane Research tarafından elde edilen veriler, ABD'li yatırımcıların BTC işlem hacminin yüzde 43'ünü oluşturduğunu ve BTC'nin S&P 500 ile 90 günlük korelasyonunun geçen yılın Ekim ayından bu yana en yüksek seviyede olduğunu ortaya koydu.

Arcane Research haftalık raporunda, bu yıl Bitcoin'in işlem hacminin ABD borsa işlem saatlerinde önemli ölçüde daha yüksek olma eğiliminde olduğunu gösterdi.

Doğu Saati ile 9:30 ile 16:00 saatleri arasındaki altı buçuk saat, Bitcoin'in 24 saatlik işlem hacminin yüzde 43'ünü oluşturuyor. Bu, ABD'li tüccarların 7 saatin altında ticaret yapsalar bile piyasayı dikte etme eğiliminde olduklarını gösteriyor.

Veriler ayrıca Bitcoin'in S&P 500 ile 90 günlük korelasyonunun dört ayın en yüksek seviyesinde olduğunu gösterdi. Arcane, şunları kaydetti:

Şu anda, S&P 500, yeni zirvelere ulaşan korelasyonlarla açıkça görülen, Bitcoin ve genel kripto piyasasının yönünü belirliyor gibi görünüyor. Bitcoin'in S&P 500 ile 90 günlük korelasyonu şu anda Ekim 2020'den bu yana en yüksek seviyesinde.

Korelasyon, Bitcoin'in güvenli bir liman olduğu asırlık görüşüne meydan okuyor. Yatırımcılar buna böyle bakıyor olsaydı, değeri borsa ile ters orantılı olurdu. Veriler, Bitcoin'in şu anda yüksek getiri riski olan bir varlık olarak nitelendirildiğini gösteriyor.

Stack Funds'taki Araştırma Başkanı Lennard Neo, son zamanlarda buna dikkat çekerek şunları söyledi:

Bitcoin, son zamanlarda piyasa belirsizlikleri arasında daha çok bir risk varlığı olarak davranıyor. BTC enflasyonist bir hedge veya risk varlığıysa ve mevcut makro iklimle birlikte kısa vadede daha fazla oynaklık bekleniyorsa piyasalar hala bölünmüş durumda.

Bu korelasyon aynı zamanda S$P 500'ün hareketinin yatırımcılara BTC fiyatının hangi yöne gideceğine dair iyi bir gösterge verebileceği anlamına geliyor. Bugün, S&P 86 puan veya yüzde 1,84 düşerken Bitcoin sadece yüzde 0,70 arttı.

Arcane ayrıca Bitcoin'in oynaklığının 41.000-44.000 $ arasında konsolide olmaya devam ettiği için bir yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyesinde olduğunu da ortaya koydu. Bunun nedeni, işlem hacimlerinin de oldukça düşük olması, geçen yıl Temmuz'dan bu yana en düşük seviyede olması olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ