İçeriden biri, Binance gibi dev kripto borsalarının Terra'nın düşüşüyle ​​ilgili bir dava ile karşılaşabileceğini söylüyor.

ABD

İçeriden biri, Binance gibi dev kripto borsalarının Terra'nın düşüşüyle ilgili bir dava ile karşılaşabileceğini söylüyor. Firmalar, muhtemelen önümüzdeki 10 hafta içinde ABD Menkul Kıymetler Yasasını ihlal etmekle suçlanabilir.

ABD'de faaliyet gösteren önde gelen borsalar, Terra'nın skandallı düşüşünün ardından kendilerini yakında zorlu bir yama içinde bulabilirler. Listede diğerleri arasında Binance, Coinbase, Gemini ve Kraken var. Firmalar yakında LUNA ve UST'nin satışı için ABD Menkul Kıymetler Yasası uyarınca bir dava ile karşı karşıya kalabilirler. Haber, aynı zamanda Terra Araştırma Forumu'nun bir parçası olduğunu iddia eden Twitter kişiliği “FatMan”den geldi.

Önde Gelen Borsalar Terra Yüzünden Davalarla Karşı Karşıya:FatMan

Terra'nın çöküşü, projeye milyarlarca dolar yatıran yatırımcılar da dahil olmak üzere pek çok kişiyi de batırdı. Topluluğu yatıştırmak için Terra'nın kurucusu Do Kwon bir "Yeniden Doğuş" önerisinde bulundu. Geçtikten sonra, Terra şimdi UST stabilcoin'i olmadan yeni bir ayrı blok zinciri (Terra 2.0) piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Yine de, Terra topluluğunun bazı üyeleri UST'yi kesme kararını eleştirdi. Belirsizlik ayrıca bir milyar tokeni yakma kararını da çevreliyor. Birçoğu, bunun LUNA ve UST fiyatlarına bir faydası olup olmayacağını sorguladı. Bu yazı itibariyle, iki kripto para birimi bir doların altında işlem görmeye devam ediyor. Artık TerraClassicUSD olarak bilinen USTC 0,093 dolardan işlem görürken, LUNAClassic 0,0016 dolardan işlem görüyor.

Yaklaşan dava haberleriyle birlikte, Kwon'un çabaları bazılarını yatıştırmakta başarısız olmuş gibi görünüyor. FatMan, davanın bir toplu davadan ziyade toplu bir tahkim davası olacağını kaydetti. Davanın da "on hafta içinde" açılabileceğini de sözlerine ekledi. Öte yandan yatırımcılar, mali durumlarının 'soyulması' nedeniyle toplu dava açmayı düşünüyor.

Bu arada, Do Kwon ve Terraform Labs (TFL), Güney Kore'de hükümet soruşturmalarıyla karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Zaten, ülkenin vergi makamları, vergi kaçakçılığı nedeniyle Kwon'a ağır (78 milyon $) para cezası verdi.

Suçlama Oyunu

Terra'nın düşüşe geçmesiyle ilgili açıklamalara gelince, hedge fon milyarderi Bill Ackman, projeyi bir kripto piramit şeması olarak işaretledi. Ek olarak, yakın zamanda Kwon'un ağın "öldürme anahtarını" elinde tuttuğunu söyleyen bir video ortaya çıktı.

Daha yakın zamanlarda, Luna Foundation Guard (LFG) üyesi Remi Tetot, araştırmacı bir gazetecinin Citadel'in katılımına dair kanıt bulabileceğini öne sürdü. Firma, dünyanın en büyük hedge fonlarından biridir. GME gibi popüler meme hisse senetlerinin Ocak 2021'deki kısa süreli sıkışması sırasında darbe alan hedge fonlarından biriydi. Citadel'in aslında UST'nin de-pegging'inin arkasında olup olmadığı hala bir gizem.

FatMan'in bahsettiği davanın açılıp açılmayacağı ve bundan sonraki sonuçları şimdi görülecek. Ancak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), birçok kez Menkul Kıymetler Yasasını ihlal ederek kripto projeleri izleyeceği konusunda uyardı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ