Ekonomik belirsizlik ve sonsuz para baskısı ile birlikte gelen tehdit karşısında yatırımcılar portföylerini çeşitlendirmek için Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yöneliyor.

ABD

Ekonomik belirsizlik ve sonsuz para baskısı ile birlikte gelen tehdit karşısında yatırımcılar portföylerini çeşitlendirmek için Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yöneliyor . Aslında, yatırımcıların kararları küresel ekonomik aktivite [GEA] ve ekonomi politikası belirsizliği [EPU] gibi makroekonomik faktörler tarafından büyük ölçüde etkilenmektedir.

Siyasi huzursuzluğun dünya genelinde, bazı ülkelerde diğerlerinden daha fazla olduğu inkar edilemez. Bununla birlikte, en unutulan şey siyaset, hükümet ve finans gibi faktörlerin birbirine bağlı olduğudur ve finans endüstrisinin bir ülkedeki politik çalkantıların alıcı ucunda olabileceğidir. Ancak, yatırımcılar portföylerini değiştirirken politik riski göz önünde bulunduruyor mu?

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, siyasi belirsizlik endeksindeki değişiklikler kripto para birimlerinin geri dönüşü ve oynaklığı ile ilgilidir. “ABD Partizan Çatışması ve Kripto Para Piyasası' başlıklı araştırmadanelde edilen bulgulara göre kripto para biriminin potansiyel siyasi ve ekonomik belirsizliklere karşı bir finansal varlık olarak kullanılabileceği ifade ediliyor.

Bu makalede, siyasi belirsizliğin kripto para biriminin getirisini ve oynaklığını etkileyip etkileyemeyeceğini inceleyen bir ölçüt olan partizan çatışma endeksi [PCI] kullanıldı. Burada endeks, ABD'deki iki ana siyasi parti, Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti arasındaki gerilimleri ve bunun kripto piyasası üzerindeki etkilerini ölçmek için kullanıldı. Yatırımcılar yükselen politik çalkantıları belirlediklerinde, potansiyel servet kaybını önlemek için yatırım portföylerini değiştirip buna göre çeşitlendiler.

" Siyasi gerginliklerin artması durumu daha volatil hale getirecek ve potansiyel olarak insanların hükümete olan güvenini kaybetmesine neden olacak."

Makalenin ampirik sonuçlarına göre, PCI'nin değişim oranının kripto-getirilerle olumlu bir şekilde ilişkili olduğu ve özellikle Bitcoin için kripto-volatilitesindeki değişikliklerle negatif ilişkili olduğu, yani ABD partizan çatışma endeksi yükselirse Bitcoin'in geri dönüşünün artacağı bulundu. Aynı artış, Bitcoin volatilitesini azaltacaktır.

Ancak Bitcoin burada incelenen tek kripto para birimi değildi. Rapora göre,

“… .PI'deki değişimin Litecoin, Ripple ve Ethereum getirileri üzerindeki etkileri, Çin ekonomi politikası belirsizlik etkisini kontrol ederken Bitcoin getirisi ile aynı işarete ancak daha zayıf.”

Diğer büyük kriptoların volatilitesi ile ilgili olarak, makalede “PCI'nin diğer büyük kripto para birimlerinin volatilitesi üzerindeki etkisinin Bitcoin volatilitesinden çok daha zayıf olduğunu bulduk.”

Bununla birlikte, söz konusu makalenin, Ripple ve XRP'yi birbirinin yerine yanlış bir şekilde kullandığına dikkat edilmelidir, bu da ana akım araştırmanın genellikle elle nasıl ele alınabileceğinin başka bir örneğidir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ