ABD ulusal borcu 25 trilyon dolara ulaştı ve son beş yılda 7 trilyon dolar daha ekledi. Ulusal borç sadece 2019-20 mali yılında % 10'un üzerinde arttı.

ABD

ABD ulusal borcu 25 trilyon dolara ulaştı ve son beş yılda 7 trilyon dolar daha ekledi. Ulusal borç sadece 2019-20 mali yılında % 10'un üzerinde arttı.

Amerika Birleşik Devletleri ulusal borcu, 1 Ekim'den itibaren 2019-20 mali yılında % 10'un üzerinde bir artış göstererek 22.7 trilyon $ 'dan 25 trilyon $' a yükseldi. ABD Hazinesi tarafından sağlanan verilere göre, ulusal borç günde 1,7 milyar dolar ve dakikada 1,2 milyon dolarlık bir hızla büyüyor. Ulusal borçtaki büyük artış, hükümetin koronavirüsün ABD ekonomisi üzerindeki etkisini azaltmak için yaptığı harcamaların bir sonucudur.

ABD'nin borç / GSYİH oranı şimdi% 117

ABD ulusal borcunun gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) oranı son birkaç yıldır hızla artmaktadır. Şu anda, ABD borç / GSYH oranı % 117'dir. Bu durum, II. Dünya Savaşı sona erdikten sonra belirlenen rekor seviyeye çok yakındır,% 118.9. Son beş yılda borç tavanı dört kat artırıldı.

ABD ulusal borcu pandemi sonrasında daha da artacak

ABD Hazinesi daha önce, serbest düşen ABD ekonomisini canlandırmak için 3 trilyon dolarlık bir teşvik paketi sağlayacağını açıkladı. Federal Rezerv başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz günlerde, ekonomik aktivitenin yılın ikinci çeyreğinde görülmemiş bir oranda düşeceğinden korktuğu için daha fazla ekonomik teşvik gerektiğine dikkat çekti. Bloomberg raporuna göre, Jerome Powell bir video basın toplantısında toparlanmanın sağlam olması durumunda ekonominin herkesin desteğine ihtiyacı olacağını söyledi.

 2016 kampanyası sırasında ABD Başkanı Donald Trump, sekiz yıl içinde tüm ulusal borcu ortadan kaldırma sözü verdi. Donald Trump, ABD başkanı seçildiğinden, ulusal borç % 5 arttı. Son zamanlarda, Donald Trump, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeniden seçilmesi halinde, artan ulusal borcun üstesinden geleceğini açıkladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ