Raporlara göre, komite “Abu Dabi Küresel Pazarı, SCA, devlet varlık fonları ADQ ve Mubadala, Abu Dabi Yatırım Ofisi ve profesyonel hizmetler firması Mazars”tan oluşacak.

Abu Dabi, Kripto Düzenlemesini Denetlemek İçin Bir Komite Kurdu

Raporlara göre, komite “Abu Dabi Küresel Pazarı, SCA, devlet varlık fonları ADQ ve Mubadala, Abu Dabi Yatırım Ofisi ve profesyonel hizmetler firması Mazars”tan oluşacak.

Altı ay önce, Mali Eylem Görev Gücü  FATF , Birleşik Arap Emirlikleri'ni  BAE kara para aklama endişelerinin izleme listesine aldı.

Abu Dabi, dijital varlık firmalarının çeşitli şubelerinin lisansını onaylayan bilinen kripto merkezlerinden biri haline geldi. Son zamanlarda, kripto düzenlemesini denetlemek ve kendi yetki alanı içinde sanal varlık endüstrisini teşvik etmek için “Abu Dabi Blockchain ve Sanal Varlıklar Komitesi  ADBVAC” adlı bir hükümet organı kurdu.

Şehir, ADBVAC tarafından düzenlenen ve Abu Dabi Ekonomik Kalkınma Departmanı Başkanı ve Menkul Kıymetler ve Emtia Otoritesi  SCA  Başkanı Mohamed Ali Al Shorafa'nın başkanlık ettiği bir açılış toplantısına ev sahipliği yaptı. Tartışma konularının bir parçası olarak komite, dijital varlıklar için güvenli, sağlam ve şeffaf bir ekosistem oluşturmak için düzenleyici bir çerçeve sunmaya çalışıyor. Buna ek olarak, yetki alanındaki tüm kripto firmalarının kara para aklama ve terörün finansmanı ile mücadele kurallarına uymasını sağlamaya çalışıyor.

Raporlara göre, komite “Abu Dabi Küresel Pazarı, SCA, devlet varlık fonları ADQ ve Mubadala, Abu Dabi Yatırım Ofisi ve profesyonel hizmetler firması Mazars”tan oluşacak.

Komite, bilgi alışverişini desteklemek, katılımcılar için en iyi uygulamaları teşvik etmek ve şehir içindeki blok zinciri ve sanal varlık alanının rekabetçi olmasını sağlamakla görevlendirilmiştir.

BAE'nin Sanal Varlık Alanını Kontrol Etmek İçin Devam Eden Çabası

Altı ay önce, Mali Eylem Görev Gücü (FATF), Birleşik Arap Emirlikleri'ni  BAE kara para aklama endişelerinin izleme listesine aldı. Buna karşılık Shorafa, vücudun bilinen tüm beklenen riskleri dengelemeye yardımcı olacağına inanıyor.

Komite, blok zincirini teşvik etmek için AML/CFT, yatırımcı koruması, teknoloji yönetişimi ve saklama riski gibi temel riskleri ve önemli yönetişim sorunlarını ele alan sağlam, güvenilir ve kapsamlı bir düzenleyici ve iş ekosistemi oluşturmak için ilgili tüm paydaşları bir araya getiriyor.

BAE ayrıca, kripto yasalarını tanıtmak için Singapur, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve El Salvador'un beğenisine katılan Dubai Sanal Varlık Düzenleme Kurumu'nu  VARA kurdu. İlginç bir şekilde VARA, The Sandbox'ta metaverse HQ'sunu kurarak metaverse'e dramatik bir adım attı.

VARA, dijital varlıklarla ilgili hizmetlerden sorumlu olmak üzere BAE Merkez Bankası ve Menkul Kıymetler ve Emtia Kurumu ile işbirliği içinde kuruldu. Buna, sanal varlık endüstrisinde faaliyet gösteren firmaların lisanslarının sağlanması ve düzenlemelerin uygulanması da dahildir. Ayrıca denetlemekle görevlendirilmiştir.

Sanal varlık faaliyetlerini çevreleyen stratejik planların ve politikaların geliştirilmesi, konunun düzenlenmesi ve denetlenmesi ve sanal varlıkların ve belirteçlerin sunulması ve sanal varlıklara düzenlemelerin reçete edilmesi.

BAE her zaman teknolojiyi benimsemiştir ve sanal varlıkların geleceğinin küresel planlamasında önemli bir oyuncu olarak rolünü sağlamlaştırmak için sanal varlıkların düzenlenmesine ilişkin yasalar yayınlayan önde gelen ülkelerden biridir. BAE her zaman blockchain teknolojisinin ve dijital varlıkların dünya merkezi olmaya çalışmıştır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ