Bilgisayar korsanları, yeni başlatılan iBTC/aUSD likidite havuzunda bir yanlış yapılandırmadan yararlandı.

Acala İzleme Raporu, Bilgisayar Korsanlarının 3 Milyar aUSD Token Bastığını Gösteriyor

Bilgisayar korsanları, yeni başlatılan iBTC/aUSD likidite havuzunda bir yanlış yapılandırmadan yararlandı. Acala ağı, istismarların kurbanı olacak platformlar listesine katılıyor.

Bu yılın başından bu yana, kripto ve blok zinciri alanında çok sayıda yüksek profilli güvenlik olayı yaşandı. Acala ağı, bilgisayar korsanları tarafından sömürülen platformlar listesine en son katılan ağdır. Pazar günü yeni başlatılan likidite havuzunda  iBTC/Ausd bir istismarın ardından ağın  dijital parasının  aUSD tokeni  değeri yüzde 99 düştü.

Bu aUSD aynı zamanda Kusama ve Polkdadot blok zincirleri için yerel dijital paradır. Bilgisayar korsanları, eylemlerini gerçekleştirmek için iBTC/aUSD havuzundaki bir yanlış yapılandırmadan yararlanabildi. İlk raporlar, uygun teminat olmaksızın Acala ağından 1,2 milyar aUSD tokeninin basılacağını tahmin ediyor. Bu nedenle, stabilcoin 0,01 dolardan işlem görmek için sabitini kaybetti.

Acala, ağını bakım moduna alarak fonları dondurduktan sonra teminatsız tokenlerinin büyük bir kısmını geri aldı. Ancak Acala topluluğu, basılan jetonları tespit etmek ve yok etmek için bir öneriyi kabul etti. Topluluk, hareketin aUSD'nin USD sabitini geri almasını sağlayacağına inanıyor.

Mandalı Geri Almak

Ağ, 16 hesaptan 1.292.860.248 aUSD  tokenini  kurtardı ve bu tokenleri yakılacakları ufuk protokolüne geri gönderdi. Ayrıca, ağ başka bir 4.299.119 aUSD tokenini yok etti. Bu jetonlar da hatalı bir şekilde basıldı ancak iBTC/aUSD ödül havuzunda bırakıldı. Acala topluluğu hala ağın işlemleri dondurma kararının doğru olup olmadığını düşünürken, aUSD kısa sürede USD sabitini geri aldı.

Topluluk, istismarın etkisine karşı koymada önemli bir rol oynadı. Acala'nın konuyla ilgili interlay hizmetlerini işe aldığını belirtmekte fayda var çünkü istismar iBTC/aUSD havuzunu büyük ölçüde etkiledi. Interlay, kullanıcıların Bitcoin'i iBTC'ye sarmasını ve çeşitli DeFi platformlarında kullanmasını sağlayan bir hizmettir.

Olayla ilgili soruşturmalar devam etse de, mevcut açıklama, bir saldırganın iBTC/aUSD likidite havuzundaki yanlış yapılandırma nedeniyle büyük miktarlarda USD bastığı yönünde. Bu nedenle Acala, bilgisayar korsanının yasadışı olarak basılmış aUSD tokenlerini kullanarak iBTC satın alacağından ve bunları BTC'ye dönüştüreceğinden korkuyordu.

Saldırgan bunu yapmış olsaydı, Acala ağı aUSD tokenlerini kurtaramazdı veya USD sabitini geri yükleyemezdi. Bununla birlikte, interlay kurucu ortağı Alexei Zamyatin, etkilenen likidite havuzlarına doğrudan maruz kalmasına rağmen, olayda protokolün tehlikeye atılmadığını ortaya koydu. Zamyatin, tüm interlay sisteminin tamamen çalışır durumda kaldığını onaylar.

Acala, basılmış jetonları alan adresler hakkında daha yeni ayrıntılar sunmak için olay izleme raporunu güncellemeye devam ediyor. En son güncelleme, 17 işaretli likidite sağlayıcı adresinin üç milyardan fazla basılmış aUSD tokeni talep ettiğini gösterdi. Acala topluluğu üyeleri tarafından yapılan oylamanın ardından, ağ yaklaşık 1,29 milyar aUSD tokeni yaktı. Bununla birlikte, Acala para zincirinde hala 16 adresle ayrı bir 1,6 milyar basılmış token kaldı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ