Acala ağının $AUSD stabil coini, değerinin %99'undan fazlasını kaybetti.

Acala Network aUSD, Hackerların 1 Milyardan Fazla Token Çıkarmasıyla %99 Oranında Depegs

  Acala ağının $AUSD stabil coini, değerinin %99'undan fazlasını kaybetti. Bilgisayar korsanı 1 milyardan fazla yeni aUSD tokeni  yayınladı. Sadece bu ay içinde birkaç istismar nedeniyle 200 milyon doların üzerinde kayıp yaşandı.

Acala Network, bilgisayar korsanları ağı ihlal ettikten ve 1,2 milyar aUSD token çıkardıktan sonra bir istismara maruz kalan en son Defi ağı oldu.

Polkadot tabanlı ağ, yerel stabilcoin olarak bir USD ihraç ediyor. aUSD, diğer birçok kripto varlıkla teminatlandırılmış ve Teminatlı Borç Pozisyonları  CDP'ler aracılığıyla basılan merkezi olmayan bir dijital paradır.

Aşırı teminatlı olmasına rağmen, dolar sabitli stabilcoin, hack'ten hemen sonra sabitini kaybetti, %99 düştü ve şimdi 0,00987 dolardan işlem görüyor.

0xTaylor_ önce saldırıyı fark etti ve bilgisayar korsanının iBTC/AUSD havuzundaki bir hatayı istismar ettiğini tweetledi. Güncellemeler, bilgisayar korsanının bir Ethereum hesabını Acala'ya bağladığını ve adresin Binance'den finanse edildiğini gösteriyor.

Acala ağı da saldırıyı kabul etti ve tweet attı, “Honzon protokolünün USD'yi etkileyen bir yapılandırma sorunu olduğunu fark ettik. Sorunu araştırıp hafifletirken Acala'daki operasyonları duraklatmak için acil bir oylamadan geçiyoruz. Normal ağ çalışmasına döndüğümüzde geri bildirimde bulunacağız.”

Bununla birlikte, ağ henüz başka bir güncelleme sağlamadı ve birkaç kullanıcı stabilcoini endişe verici bir konumda tutuyor.

Artık pratikte değersiz bir USD ile birçok kişi oldukça endişeli. Ancak 0xTaylor_, ağın bundan kurtulabileceğini açıkladı.

“Aktarımları önlemek için ağı bakım moduna aldıklarından beri. Geçen yıl Karura'da yaptıkları gibi devleti geri almak için bir yönetim önerisini iletebilirler," diye tweet attı.

Acala ağını kurtarabilecek olsa da, DeFi platformlarının güvenlik açığıyla ilgili endişelerin yakında sona ermesi olası değil.

Curve Finance, Fortress, Nirvana Finance ve Beanstalk gibi birkaç DeFi platformu, yalnızca bu yıl açıklardan yararlanarak milyonlar kaybetti.

DeFi protokollerinin ötesinde, genel kripto sahnesi, yalnızca bu ay içinde 200 milyon doların üzerinde saldırılarla kaybedilen çeşitli açıklardan rahatsız oldu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ