Bitcoin, şirket veya devletler tarafından üretilen stablecoinlerden çok daha üstün durumda. Stablecoinler hala iyi bir kullanım durumunda olabilir.

Adam Back Açıkladı: Stablecoinlerin Bitcoin

Bitcoin, şirket veya devletler tarafından üretilen stablecoinlerden çok daha üstün durumda. Stablecoinler hala iyi bir kullanım durumunda olabilir.

Libra Kripto Para Değil

Blockstream CEO'su Adam Back, Facebook'un Libra’sının kripto para birimleriyle ilgisi olmadığını, stablecoinler ve merkez bankası dijital para birimleri (CBDC)’lein bitcoin ile karşılaştırıldığında solgun kaldığını ifade ediyor.

Blok zincirinin daha fazla izinsiz, sansürsüz kullanıma sahip olduğunu ifade eden Adam Back bütün bunları Bitcoin’in yerine getirdiğini düşünüyor. Back "kripto ticareti gibi bazı kullanım durumlarında stablecoinlerin mümkün ve faydalı olsa da, doğal olarak Bitcoin’in saklama riski olduğundan dolayı işlemden mahrum kaldığı ve aynı zamanda operasyona yansıyan geleneksel işletme çıkarları olan bir merkez bankası varsa kullanıcılara çekici görünmeyebileceğini" ifade ediyor

Ayrıca, kuruluşun çıkarlarını savunan merkez bankalarının dijital para birimlerinin başarılı olma şansı olsa da, kullanıcılara çekici gelmeyebileceğini vurguluyor.

Şirketlerin Avantajı

Sonuçta şirketler, kullanıcıların yaşadığı kayıt ve kullanım sürtünmesini azaltmak için maddi çıkarlara sahiptir. Hükümetler, piyasa rekabetinden politika tekelleri olmaktan daha fazla yalıtılmışlar. Bu yüzden, çeşitli ülkelerde işlerin nasıl geliştiğini göreceğiz diyen Adam Back, “ancak bugünkü stablecoinlerin Bitcoin'in özerklik özelliklerinin çoğundan yoksun olduğunu ve gelecekteki merkezi hükümet tarafından işletilenlerin benzer şekilde olabileceğini düşünüyorum”  vurgusu yapıyor.

Ayrıca, Facebook'tan Libra girişimi hakkında yorumda bulunan Back, yeni koinin bir başka “modern şekilde bankacılık uygulaması” olacağını ifade ediyor ve ekliyor:

“Etkili olsa da, Libra’nın gösterdiği gibi, merkezi olmayan bir kripto para birimi olmayacak ve sadece bir kripto cüzdanına benzeyen bir kullanıcı arayüzü ile Venmo, PayPal ve QQ Pay'e yönelik bir iş konsorsiyumu yarışmacısı olacak”

Bu yılın başlarında, Back Bitcoin yan zincirlerinin altcoinleri yok edeceğini ifade etmiş ve altcoinlerin yararsız ve finansal açıdan pratik olmayacağına inandığını vurgulamıştı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ