Twitter CEO'su Jack Dorsey gibi uzmanlar, Afrika'nın Bitcoin'in (BTC) geleceğini “tanımlayacağını” öngörürken, kripto para birimi ve blockchain teknolojisi kıtadaki kamu ve özel kuruluşların ilgisini çekmeye devam ediyor.

Twitter CEO'su Jack Dorsey gibi uzmanlar, Afrika'nın Bitcoin'in (BTC) geleceğini “tanımlayacağını” öngörürken, kripto para birimi ve blockchain teknolojisi kıtadaki kamu ve özel kuruluşların ilgisini çekmeye devam ediyor. Bu benimsenme vakalarının çoğu, işsizlik, kimlik yönetimi, sağlık ve tedarik zinciri gibi konulara yönelik çözümler geliştirerek finansmanın ötesine geçmektedir.

Afrika'da kripto ve blockchain teknolojisine yönelik artan coşkunun ortasında, endüstri paydaşları, teknolojinin daha geniş tabanlı kullanımının önünde duran en büyük engellerden biri olarak eğitim eksikliğini tespit ediyor. Kesin düzenlemelerin yokluğu ve çeşitli hükümetlerden asgari destek, kıtayı rahatsız eden sorunların bazılarına çözüm getirebilecek pilot projelerin sunulması üzerinde de olumsuz bir etki yarattı.

Dünya Ekonomik Forumu'ndan elde edilen verilere göre, Afrika dünyanın en genç nüfusuna sahip. Ortalama yaşın en düşük olduğu ilk 20 ülkeden, Afrika dışındaki tek ulus Afganistan'dır ve Nijer ortalama yaşı 15 yıldan biraz fazladır - küresel ortalamanın yaklaşık yarısı.

Genç bir demografinin böylesine yüksek bir konsantrasyonu, kıtadaki mobil pazar patlamasında görülen yeni teknolojilerin benimsenmesinde bir artış için fırsatlar sunuyor. Gerçekten de Afrika'nın dünyanın en hızlı büyüyen mobil pazarı olduğu bildiriliyor.


Blockchain teknolojisi, Afrika'daki cep telefonları tarafından belirlenen yörüngeyi takip etme potansiyeline sahiptir. Sınır ötesi havale için kullanılan dijital para sistemlerinin yanı sıra, Afrika'daki birkaç proje onlarca yıldır çözümlerden kaçınan sorunlara blockchain tabanlı çözümler araştırıyor.

Güney Afrika'da blockchain kullanımının durumu hakkında görüşülen tüm sektör paydaşları, devam eden bir anlatı değişimi olduğu konusunda hemfikir. Birçok projenin ilk odak noktası ödemeler ve kripto ticareti üzerindeyken, birkaç girişim, merkezi olmayan defter teknolojisi tabanlı sistemler için finansal olmayan kullanım durumlarını incelemeye başladı.

Diğer DLT kullanım örneklerine yönelik pivot hakkında yorum yapan Blockchain ödeme ve oyun platformu Kamari CEO'su Chris Cleverly, bunun yalnızca son 12 ay içinde şekillenmeye başlayan yeni bir gelişme olduğunu ortaya koydu.

 “Güney Afrika'da, bir yıl öncesine kadar blockchain büyümesinin çoğunluğu ticaret ve bankacılık ve genel olarak sektörün finansal tarafına odaklandı. Son zamanlarda medya teknolojisine odaklanan çok çeşitli kullanım örnekleri ortaya çıktı. ”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ