Önde gelen blok zinciri protokolleri ve diğer aktörler, Afrika'nın gelişmekte olan Web3 ekonomisini inşa etme ve şekillendirme yarışında pozisyon için jokey.

Önde gelen blok zinciri protokolleri ve diğer aktörler, Afrika'nın gelişmekte olan Web3 ekonomisini inşa etme ve şekillendirme yarışında pozisyon için jokey.

 Kripto, blok zinciri veya Web3  dijital ekonominin bu yeni segmenti Afrika'da patlama yaşıyor. Sektörde uyuyorsanız, şimdi uyanmak için iyi bir zaman.

 Birincisi, analitik firması Chainalysis'e göre, Afrika'nın kripto piyasası Temmuz 2020 ile Haziran 2021 arasında %1,200'den fazla değer kazandı. Özellikle Kenya, Güney Afrika, Nijerya ve Tanzanya'daki yüksek benimseme oranlarının öncülüğünde Afrika, üçüncü en hızlısı oldu. Bu dönemde dünya çapında büyüyen kripto para ekonomisi. Ve hepsi bu değil. Chainalysis ayrıca, eşler arası kripto para işlem hacminin payında Afrika'nın dünyaya liderlik ettiğini buldu; bu, kripto dostu olmayan yargı alanlarındaki Afrikalı tüketicilerin açık ve örtük yasaklara giderek daha fazla geçici çözümler bulduğunun bir göstergesi.

Afrika genelinde kripto para ticareti ve işlemlerindeki genel büyümenin yanı sıra, son 12 ayda blok zinciri ağları/protokolleri, risk sermayesi şirketleri, hibe fon sağlayıcıları, hükümetler ve daha pek çok konuda kıta genelinde hızlandırılmış bir faaliyet temposu görüldü.

Blockchain Ağları/Protokolleri

Görünüşe göre her gün önde gelen blok zincir ağları Afrika odaklı yeni girişimleri duyuruyor. Ethereum, Cardano, Stellar, Celo ve diğerleri, yalnızca son on iki ayda Afrika'nın gelişmekte olan Web3 ekonomisini inşa etme ve biçimlendirme yarışında aktif bir şekilde konum için yarışıyor gibi görünüyor.

Ethereum Vakfı, Kenya'da 6 milyondan fazla çiftçiyle bir sigorta programına kaynak ayırdı. Stellar Development Foundation, Afrikalı tek boynuzlu at Flutterwave ile yeni Avrupa-Afrika havale koridorları başlatmak için bir ortaklık, Nijeryalı bir havale platformuna yatırım, Afrikalı yeni başlayanlar için blok zinciri eğitim kampları ve halihazırda Afriex'e yatırım yapmış olan 30 milyon dolarlık bir eşleştirme fonu da dahil olmak üzere çeşitli girişimleri duyurdu. , Nijerya, Gana, Kenya ve Uganda'da kullanıcıları olan Afrika odaklı bir şirket.

Celo Vakfı, CFA frangı değerini takip eden bir stabilcoin başlatmak için bir Burkinabe girişimiyle işbirliği, iş işçileri arasında finansal katılımı sağlamak için Kenya'da bir pilot uygulama üzerinde Mercy Corps Ventures ile ortaklık gibi bazı girişimleri duyurdu. Wave IV Hibe Programının bir parçası olarak bir dizi Afrika projesine özsermayesiz hibeler, Celocamp eğitim kampı aracılığıyla çeşitli erken aşamadaki Afrika şirketlerine destek ve Afrika odaklı kurucuların %40'ını oluşturduğu bir Founders in Residence programı.

Cardano da kıta genelinde meşguldü. Cardano şefi Charles Hoskinson, Güney Afrika'dan Mısır'a bir Afrika ülkeleri turunu tamamladı ve Cardano'nun kıta için vizyonunu özetledi, Cardano'nun Afrika odaklı ticari kolu EMURGO Africa, Kenya'da 100'den fazla tohum öncesi blok zinciri girişimine 100 milyon dolar yatırım yapmayı planlayarak kuruldu. Üç yıl sonra EMURGO Africa, Adanian Labs ve Adaverse'e yatırım yaptığını duyurdu ve Cardano, Kenya'dan Pezesha ile bir “eşler arası finansal işletim sistemi” kurmak için bir ortaklık duyurdu.

Girişim Sermayesi Yatırımı

Blok zinciri protokollerinden artan aktiviteye ek olarak, son on iki ay, bireylerin, işletmelerin ve diğer varlıkların Web3 ekonomisine katılmasına yardımcı olmak için çeşitli blok zinciri protokollerinden yararlanan yeni başlayanlar tarafından fon yaratmada bir artış gördü.

Geleneksel ekonomi ile gelişmekte olan Web3 ekonomisi arasında köprü görevi gören açma/kapama rampaları, yatırımcıların ilgisini çekenler arasındaydı. Fonbnk, milyonlarca Afrikalının dijital varlıklara erişmesinin en kolay yolunu oluşturmak için, yalnızca ön ödemeli yayın süresini kullanarak, fazla abone olunan bir başlangıç turunu artırdı. Ve fiziksel aracılardan oluşan bir ağ tarafından desteklenen bir rampa olan Canza Finance de son zamanlarda finansman sağladı.

Kullanıcıların kripto para birimleri alıp satmasına izin veren borsalar ve cüzdanlar da son on iki ayda artan bağış toplama yaşadı. Örnekler arasında VALR 50 milyon $ B Serisi, Cowrie Exchange, Yellow Card, VIBRA Africa Blockchain Lab, Busha, OVEX, Ejara, Bitmama ve Revix sayılabilir.

Başkalarının kripto ürünleri oluşturmasını kolaylaştıran altyapı sağlayıcıları da yatırımcıların ilgisini çekti. Bunlar arasında LazerPay, KotaniPay, Payourse, Flux, Emtech ve diğerleri vardı.

Benzer şekilde, çeşitli kullanım durumlarında blok zinciri teknolojisinden yararlanan blok zinciri etkin hizmetler de son on iki ay içinde risk sermayesi finansmanından adil paylarını aldı. Buradaki örnekler arasında Pravica, HouseAfrica, KappaPay, SunExchange, Chekkit, OneWattSolar, Seso Global ve diğerleri tarafından yapılan bağış toplama turları sayılabilir.

Ve borç vermeyle ilgili hizmetler Saka kuşu, NFTfi ve diğerlerinin de geçen yıl boyunca risk sermayesini artırdığı gibi dışarıda bırakılacak.

Son olarak, geniş Web3 misyonlarına sahip stüdyolar, süper uygulamalar ve diğer platformlar da son on iki ayda küresel yatırımcıların dikkatini çekti. Buradaki önemli örnekler arasında Nestcoin, Africa Blockchain Center ve Jambo tarafından sağlanan bağış toplamalarına bakın.

 

Risk Sermayesine Karşı Kripto, Blockchain, DAO'lar ve Web3

Yukarıdaki Web3 odaklı oyunculara ek olarak, diğer sektörlerdeki bazı girişimler de Web3 ile ilgili projeleri dağıtmak veya keşfetmek için son fonlardan elde edilen gelirleri kullanma niyetlerini açıkladılar. Örneğin, Afrikalı bir mobil oyun yayıncısı olan Carry1st, CEO'suna göre "oyun içeriğinin [giderek NFT'ler ve kripto para birimleri ile entegre olmaya başladığını" belirledi ve bu nedenle, son fon toplamadan elde edilen sermayenin bir kısmını kullanacağını açıkladı. Web3 oyna-kazan oyunlarını keşfetmek için yuvarlak.

Başka bir örnek, yakın zamanda küresel kripto para birimi türevleri borsası FTX'i bir yatırımcı olarak getiren önemli bir bağış toplama turunu kapatan Afrika fintech tek boynuzlu at Chipper Cash'tir. FTX CEO'su Samuel Bankman-Fried, FTX'in Chipper Cash'e yaptığı yatırımın hedefinin bir kısmının “kriptonun Afrika ve ötesinde benimsenmesini hızlandırmak” olduğunu belirtti.

Yukarıda incelenen son bağış toplama faaliyetine dayanarak, daha geniş pazar eğilimleriyle birleştiğinde, kıtadaki Web3 kurucularını ve fon sağlayıcılarını heyecan verici zamanların beklediği açıktır.

Ortaklıklar ve Hibeler

Ancak Afrika'nın gelişmekte olan Web3 ekonomisini şekillendirme fırsatına ilgi duyanlar sadece blok zinciri ağları ve risk sermayesi yatırımcıları değil. Çeşitli STK'lar da Web3'ün kıta çapında etki için sunduğu fırsatı keşfetmeye heveslidir.

Örneğin, kar amacı gütmeyen bir insani yardım kuruluşu olan Mercy Corps, yakın zamanda Afrika'da ve diğer gelişmekte olan pazarlarda finansal katılımı teşvik eden blok zinciri tabanlı projeleri desteklemek için 1 milyon dolarlık Crypto for Good fonu başlattı. Benzer şekilde, Birleşmiş Milletler'in dünyanın bir sonraki milyar kullanıcısı için teknolojiye odaklanan bir finansal aracı olan UNICEF İnovasyon Fonu, Afrika'da ve diğer UNICEF program ülkelerinde blok zinciri geliştiren girişimlere 100.000 ABD Dolarına kadar özsermayesiz kripto para birimi yatırımları yapıyor. “insanlığa fayda sağlama potansiyeline sahip” temelli çözümler.

Eski Twitter CEO'su Jack Dorsey ve küresel rap süperstarı Jay-Z bile son on iki ayda harekete geçti. 500 Bitcoin (BTC) aracı olan Bitcoin Trust Fund'ı kurdular ve fonun nasıl yönetileceğini belirlemeye yardımcı olmak için yönetim kuruluna dört Afrikalı atadılar .Muhtemelen bu, Afrika kıtasına önemli bir odaklanmayı içerecektir.

Hibe finansmanının yanı sıra, çeşitli başka göstergeler de Web3'ün kıta genelinde yaşadığı çekişe işaret ediyor. Örneğin, Quidax, dünya çapında kripto para birimi verilerinin önde gelen otoritesi olan CoinMarketCap'te listelenen ilk Afrika kripto para borsası oldu. Ve Chipper Cash'e yaptığı yatırıma ek olarak, kripto para türevleri borsası FTX, Afrika pazarlarını küresel Web3 ekonomisine bağlayan altyapıyı ve daha fazlasını inşa etmek için AZA Finance ile ortaklığını duyurdu.

Afrika Hükümetleri ve Web3 Ekonomisi

Kurumsal ortaklıkların, STK'ların, risk sermayedarlarının ve Blockchain protokollerinin potansiyel etkileri küçümsenmese de hükümet, Afrika'nın Web3 ekonomisinin ortaya çıkışını teşvik edebilecek veya engelleyebilecek önemli bir aktör olmaya devam ediyor. Ancak şimdiye kadar, kıtadaki hükümetler genellikle kripto para birimlerini sağlıklı bir şüphecilik dozu ile görüyor gibi görünüyor.

Nijerya hükümeti buna bir örnektir. Şubat 2021'de, ülkenin merkez bankası bir not gönderdi . Ülkede epeyce kaos yaratan ve şüphesiz kullanıcıları yeraltına, resmi kripto para birimi borsalarından ve eşler arası işlemlere sürükleyen bir eylem .

Düzenlemeye tabi finansal kurumlar için "Kripto para birimleriyle işlem yapmak veya kripto para borsalarına ödemeleri kolaylaştırmak yasaktır". Nijerya Merkez Bankası ayrıca finansal kurumları “kripto para biriminde işlem yapan kişi ve/veya kuruluşları tespit etmeye… ve bu tür hesapların derhal kapatılmasını sağlamaya” yönlendirdi.

Nijerya açıklayıcı olsa da, benzersiz değil. Gerçekten de ABD Kongre Kütüphanesi'ne göre, Kasım 2021 itibariyle kripto para birimleri Afrika'daki tüm ülkelerin yaklaşık yarısında açık veya örtülü olarak yasaklandı.

Nairobi Üniversitesi'nden ünlü girişimcilik profesörü Bitange Ndemo'nun sözleri burada kayda değer:

“Blockchain teknolojileri gelecek ve onları yasaklama veya hatta operasyonlarına aşırı derecede müdahale etme çabaları, diğer devletlerin davranışları sınırlama girişimleriyle aynı kaderi paylaşacaktır.”

Bununla birlikte, kripto para birimi ticaretine ve m'deki mülkiyete karşı biraz düşmanca veya en azından şüpheci bir tutuma rağmen. Kıtadaki herhangi bir ülkede, artan sayıda hükümet, özellikle merkez bankası dijital para birimleri CBDC'ler olmak üzere blok zinciri teknolojisinin diğer uygulamalarına daha açık hale geldi.

Nijerya e-Naira'yı Ekim 2021'de başlattı, Güney Afrika Uluslararası Ödemeler Bankası'nın çoklu CBDC deneyi Dunbar Projesi'ne katılıyor ve Fas, Tunus, Gana, Kenya, Ruanda, Madagaskar, Mauritius ve son olarak Uganda'nın tümü aktif olarak yer alıyor. ilgili merkez bankaları tarafından desteklenen dijital para birimlerini araştırmak.

CBDC Nedir? Merkez Bankaları Neden Dijital Para Birimlerine Girmek İstiyor?

Kıta genelinde daha fazla hükümet, CBDC'lerle sınırlı olsa bile, blok zinciri tabanlı çözümleri keşfettikçe, bir görüşe göre, Web3 ekonomisine daha fazla bilgilendirilmiş bir yaklaşımla birlikte daha uyumlu politika çerçeveleri geliştirme olasılıkları giderek artıyor.  Bu görülecek olsa da, bu tür bir iyimserlik memnuniyetle karşılanmaktadır.

Afrika İçin Web3 Geleceği

Dünya çapında, yeni Web3 ekonomisi sayısız fırsatlar doğuruyor ve Afrika kıtası üzerindeki etkileri çok büyük. Afrika'da ve diğer gelişmekte olan pazarlarda milyarlarca banka hesabı olmayan, yetersiz bankaya sahip ve yetersiz hizmet verilen bireye gerçek değer sağlamak için en son blok zinciri teknolojilerinden yararlanma görevindeyiz ve çeşitli blok zinciri protokollerini, girişimleri, yatırımcıları, hibe fon sağlayıcılarını ve hükümetler de aynı şeyi yapmakla ilgileniyor. Kıtadaki mevcut durum ve inovasyon hızı göz önüne alındığında, Afrika'da Web3'ün geleceğinin parlak olduğu açıktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ