Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı'ndan (UNCTAD) elde edilen en son veriler, Kenya'nın diğer Afrika ülkelerinden daha fazla kripto sahibi nüfusa sahip olduğunu gösteriyor

Hane Tasarruflarını Korumanın Bir Yolu

En son (UNCTAD) politika özetindeki verilere göre, Kenya'nın %8,5'lik bir nüfus payı olarak dijital para sahipliği, Afrika'daki en yüksek ve küresel olarak beşinci en yüksek. Sadece %12,7 ile Ukrayna, Rusya (%11,9), Venezuela (%10,3) ve Singapur (%9,4) Kenya'dan daha yüksek kripto sahibi sakinlere sahip.

Kenya, Afrika'da Kripto Sahibi Vatandaşların En Yüksek Oranına Sahiptir UNCTAD Veri Gösterileri

UNCTAD raporu Haziran 2022.

Verilerin gösterdiği gibi, Güney Afrika 2021'de kripto paraya sahip olan veya elinde bulunduran nüfusun %7,1'i ile Afrika'da ikinci, küresel olarak sekizinci sırada. UNCTAD verilerini kullanarak bu, ülkenin 211 milyon nüfusundan , 2021'de 13 milyonun biraz üzerinde dijital para sahibi olduğu anlamına geliyor.

Ankete katılan 20 ülkeden Avustralya'nın, söz konusu dönemde kripto para birimine sahip olan nüfusunun en az yüzdesine (%3,4) sahip olduğu bulundu.

Bu arada, bulgularıyla ilgili bir raporda UNCTAD, kripto para birimlerinin “havale göndermek için çekici bir kanal” olduklarından dolayı popülaritesinin arttığını kabul etti. BM ajansı ayrıca, enflasyonun vurduğu gelişmekte olan ülkelerdeki orta gelirli bireylerin kripto paralara sahip olduğunu veya elinde bulundurduğunu, çünkü bunların “hane halkı tasarruflarını korumanın bir yolu” olarak görüldüğünü söyledi.

Kripto Borsalarının Zorunlu Kaydı

Ancak UNCTAD, bulgularına dayanarak “kripto para birimlerinin kullanımının finansal istikrarsızlık risklerine yol açabileceğini” belirlediğini söyledi. Ayrıca, kullanımları potansiyel olarak “yasadışı finansal akışlar için yeni bir kanal” açar.

“Son olarak kontrol edilmezse, kripto para birimleri yaygın bir ödeme aracı haline gelebilir ve hatta ülkelerin parasal egemenliğini tehlikeye atabilecek şekilde (kriptolaştırma adı verilen bir süreç) gayri resmi olarak yerel para birimlerinin yerini alabilir. UNCTAD politika özetinde, durağan madeni paraların kullanımı, rezerv para birimlerine yönelik karşılanmayan talebin olduğu gelişmekte olan ülkelerde en büyük riskleri oluşturuyor” dedi.

Bu risklerden bazılarını en aza indirmek için UNCTAD, “kripto borsalarının ve dijital cüzdanların zorunlu olarak kaydedilmesi” tavsiyesinde bulundu. Ajans ayrıca “kripto borsaları için giriş ücretleri” empoze edilmesini veya kripto para birimi ticaretinde vergi alınmasını tavsiye etti. UNCTAD, bunu yapmanın kripto para birimlerinin kullanımını daha az çekici hale getireceğini söyledi. Diğer öneriler arasında kripto para birimi reklamlarının kısıtlanması ve bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) çıkarılması yer alıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ