Afrikalı Gençler Blockchain İle Siyasal Kimlik Kazanıyor

Afrika'daki çeşitli alanlarda genç kuşağın liderlik mantosu için adım atması için bir özlem var. Yaş ortalaması 78.5 olan Afrika, en eski ulusal liderleri de kıta da barındırıyor. Bu durum, dünyadaki ikinci büyük kıtanın yetersiz gelişiminin arkasındaki büyük faktör malesef.

Kuruluşa karşı çıkmak


Yeni nesil endüstri ve siyasi liderler için yapılan kampanya, özellikle kıtada ki en büyük ülke olan Nijerya'nın genel seçime hazırlandığı için daha da gürültülü bir hal aldı. Seçimin, yazılış tarihinden itibaren 15 aydan daha kısa bir sürede yapılması planlanıyor.

Afrikada hala eski liderler politikada yer almaya devam ediyor ve genç liderler bu yüzden kendilerini belli edemiyorlar. Bu gençler etkili bir şekilde rekabet edebilmek için yeterli kapasiteden  de yoksun. Verimli topraklar arayışında ki  göç, Afrika'nın gençliğini de tehlikeye attı ve kıtanın yeni nesil liderlere olan arzunu yıktı.

Sorumluluk alma


Merkezi olmayan ve düzenlenmemiş yaklaşımı ile birleştiğinde Blockchain teknolojisinin ortaya çıkışı, kendi sesini duyurmayı arzulayan bir nesil için olanak sağlıyor. Afrika kıtasında, hemen hemen tüm Blockchain start-upları ve ilgili teknolojiler 20 ila 45 yaş arasındaki gençler tarafından öncülük edilir durumda. Bekleyen devrim, Blockchain teknolojisinin temel taşı üzerine uzanmış gibi görünüyor. Çok sayıda genç Afrikalı, önceki nesillerin kontrollü sistemlerine güvenmeden yeni dersler çıkarıyor.

Duyarlılaştırma, bilinçlendirme ve eğitim, kurtuluş sürecini başlatmak için kıtanın çevrelerindeki gruplar tarafından benimsenmiş durumda. Kısa süre önce, Dash Squard olarak bilinen bir grup genç Nijerya da bir müzik ve kültür festivali düzenledi. Yaklaşık 800 katılımcıyı misafir eden iki günlük etkinlik, yerel sanatçılar tarafından gerçekleştirildi ancak dijital para birimi Dash hakkındaki farkındalığın artması meselenin temel taşıydı. Katılımcılar, mobil cihazlarında Dash cüzdan kurdu ve Dash aracılığı ile biletler ve ödüller alımı hakkında nasıl işlem yapacaklarını öğrendi.

Etkinlik organizatörü Oluwajuwon Micheal şunları söyledi:

"Toplam 300 yeni Dash cüzdan açtık ve her biri, yiyecek, içecek ve mal satın alırken kullanabilecekleri yaklaşık 5$ değerinde Dash'i gönderdik. Ayrıca, Dash'in avantajları ve Dash'i nasıl kullanabilecekleri ve satın alabilecekleri konusunda 50'den fazla satıcıyı eğittik. Dash'ı, festival için gelen yerel sanatçılara tanıttık ve hepsine Dash kullanabilmesi için Dash verildi." dedi.

Kademeli fakat istikrarlı bir devrim


Adeolu Fadele liderliğindeki Nijerya'nın Kripto Para Geliştirme Girişimi (CDIN), ağırlıklı olarak Afrika daki gelişim aracı olarak Blockchain'e odaklanan genç Afrikalılardan oluşan başka bir gruptur. Grup, Kasım 2017'de yaptığı ilk konferanslara katılarak çeşitli eğitim ve bilinçlendirme programlarına da katıldı. Ayrıca, Blockchain uygulamasını gerçekleştirme yönünde devlet kurumları ve meslek kuruluşlarıyla işbirliği yapmak için kurulum da yapıyorlar.

Genç Afrikalıların seslerini duyandiğer gruplar, Nawaf Abdullah liderliğindeki eBitcoinics ve Chimezie Chuta tarafından kurulan Blockchain Nijerya Kullanıcı Grubu gruplarıda bu işbirliğine katıldı.

Bununla birlikte, Blockchainin getirdiği umut, teknolojik ilerlemelerle güçlendirilmiş olasılıkların bir geleceğini simgeliyor. Bu gelişmeyle ilgili iyi şey ise, şu anki mevcut liderleri tarafından artık sistemden dışarı zıplatılmayan yeni neslin ayrıcalıklı bir rezervi olarak kalmasıdır.

Görünüşe göre, aslında Afrika kıtasının ait olduğu insanlardan uzaklaşılamayacak bir geleceği var.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ