Pick n Pay, ilk pilot aşamanın başarısının ardından kripto ödemelerini destekler.

Afrika

Pick n Pay, ilk pilot aşamanın başarısının ardından kripto ödemelerini destekler.
Birçok geleneksel firma, yetersiz bankacılar için kripto ödemelerini desteklemektedir.
Salı günü, Güney Afrika'nın en büyük perakendecisi Pick n Pay, müşterilerinin artık belirlenen mağazalarından bazılarında kripto kullanarak ödeme yapabileceklerini açıkladı. Duyuru, perakende mağazasının kripto ödemelerini desteklemesine izin veren ilk pilot aşamanın başarıyla tamamlanmasını takip ediyor.

Bu nedenle, Pick n Pay müşterileri telefonları aracılığıyla malları ödemek için desteklenen kripto para birimlerini kullanabilir. Perakende mağazası, yeni ödeme özelliğini birkaç şubede test etmeye başladı. Güney Afrika'daki birçok perakende mağazası, ülkenin mali düzenleyicisinin dijital para birimlerini bir ödeme yöntemi olarak onaylamasının ardından kripto ödemelerini desteklemeye başlıyor.

Geçen ay, Güney Afrika'nın finansal gözlemcisi  finansal sektör yürütme otoritesi, FSCA, kripto varlıklarının ülkedeki finansal ürünler olduğunu resmen açıkladı. Bu nedenle, yetkililer kripto para birimleri ile ilgili düzenleyici politikalar yayınlamayı planlıyor. Ancak daha da önemlisi, duyuru, işletmelerin mal ve hizmetleri için kripto ödemelerini desteklemeye başlamasının yolunu açtı.

Duyuruya göre, Pick n Pay, birçok Bankless ve yetersiz bankalı birey kripto para birimlerini benimserken, birçok firmanın artık Bitcoin ve kripto ödemelerini desteklediğini söyledi. Açıklamada, bazı kişilerin mal veya hizmetler için ödeme yapmak ve para alışverişi yapmak için daha ucuz ve daha uygun bir yol olduğu için kriptoyu benimsediği belirtildi.

Pick n Pay'in en son pilot aşaması, Muun ve Bluewallet gibi Bitcoin yıldırım uygulamasıyla müşterilerin dijital para birimlerini kullanmalarına ve marketlerde alışveriş yapmalarına olanak sağlayacak bir ödeme hizmeti teknolojisini kullanma testiydi.

Ödeme süreci basittir, müşteriler uygulamadan bir QR kodu tarar ve satın aldıkları herhangi bir mal için Rand tutarının Bitcoin eşdeğerini öderler. Ortalama olarak, her işlem için servis ücreti 70 sent iken, işlemin tamamlanması sadece 30 saniye sürüyor.

Pick n Pay'in Kripto Ödeme Desteği

Pick n Pay, 5 aylık bir süre boyunca Western Cape'deki on tanesinde kripto ödemelerini denedi. Perakende mağazası, özelliği önümüzdeki birkaç ay içinde ülke genelindeki diğer tüm mağazalarına genişletmeden önce pilot testi 29 mağazaya daha yaymayı planlıyor.

Pick n Pay, bu özelliğin bir süredir lansmanını planladığını iddia ediyor. Beş yıl önce mağaza, Cape Town merkez ofisinin kantininde benzer bir özelliği test etti. Ancak, o zaman mevcut olan teknoloji ekonomik bir anlam ifade etmiyordu.

Ayrıca, işlemin tamamlanması çok uzun sürdü. Dolayısıyla sürdürülebilir değildi. Ancak Pick n Pay'in teknoloji ve bilgi grup başkanı Chris Shortt, mağazanın artık yeni teknolojiyi kullanarak Güney Afrikalılara yüksek hacimli ve daha ucuz hizmet sağlayabileceğini söyledi.

Bakan, hareketin ülke genelinde birçok sakin için finansal katılımı artıracağını da sözlerine ekledi. Perakende mağaza devi, Cryptoconvert ve Electrum ile ortaklaşa yeni test aşamasını başlatıyor. Cryptoconvert, elektrum ödeme platformu aracılığıyla Pick n Pay ile bağlantı kurar.

Bu nedenle, mağaza müşterileri, nakit masalarında ödeme yapmak için Bitcoin yıldırım teknolojisini kullanabilir. Cryptoconvert'in kurucusu Carel Van Wyk, Güney Afrika'da kripto ödemelerinin hala nispeten yeni olduğunu, ancak benimsemenin hızla arttığını söyledi.

Bu arada, BTC fiyatı son 24 saatte yüzde 0,87 düştü ve 20.514 dolardan işlem görüyor. BTC'nin fiyat hareketini kripto kabulü veya kripto ödemelerinin yanı sıra çeşitli faktörler etkiler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ