Türkiye’de artık tüm gözler kripto para yasasına çevrilmiş durumda.

Türkiye’de artık tüm gözler kripto para yasasına çevrilmiş durumda. AK Parti kurmayları kripto para yasası ile ilgili olarak hazırlıklarını sürdürürken dünya örneklerini de incelemeye başladı.

Parti kurmayları özellikle İngiltere, ABD, ve Japonya’nın kripto para alanıyla ilgili olarak yaptığı yasal düzenlemelerin incelendiğini vurguluyor. Bu çerçevede iki ayaklı bir adımın atılacağı ifade ediliyor.

Birinci adımda öncelikle yerel borsaların şeffaf, güvenli ve denetlenebilir hale getirilmesi amaçlanıyor. Ayrıca bu borsalarda işlem yapan kullanıcılara devlet korumasının sağlanması da planlanıyor.

İkinci adımda ise kripto para işlemlerinin niteliğine uygun olarak finans zemininin hazırlanması yer alıyor. Kripto paralara yüzde 40 vergi olacak şeklindeki iddiaların asılsız olduğunu ifade eden kurmaylar bu gibi iddiaların sadece yatırımcıyı tedirgin etmeye yönelik söylemler olduğunu vurguluyorlar.

Parti kurmayları ayrıca özel olarak bir vergi getirilmeyeceğini ifade ederek ancak ortada bir işlem hacmi var ise diğer bütün işlemler nasıl vergilendiriliyor ise burada da durumun aynı olacağını ifade ediyorlar.

Hazırlanan yasanın özgürlükçü olması gerektiğini daha önceki yazılarımızda ifade etmiştik. Türkiye işlem hacmi itibariyle şu anda dünyada beşinci sırada yer alıyor. Bu nedenle düzenlemenin hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi önem arz ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ