Akıllı telefon madenciliği ICO

Akıllı telefonlarda dijital para madenciliği yapmak için kullanılabilecek bir uygulama sunan ve kripto madenciliği akıllı telefonlara taşıyan Electroneum, ICO'sunda 40 milyon € topladıktan sonra büyük bir saldırı altına girdi.

İngiltere merkezli şirket, yatırımcıların hesaplarına erişmesini engelleyen bir DDoS saldırısı tarafından vuruldu. Şirket bu yüzden mobil madencilik uygulamasının tümüyle piyasaya sürülmesini ertelemek zorunda kaldı.

Hatırlarsanız aynı DDoS saldırısı Bitcoin Gold'un da başına gelmişti.

DDoS kilitlenmesi

Başarılı olan ve yüksek fonlar toplamayı başaran ICO'ların birçoğunu engellemeye çalışan siber suçluların favorisi haline gelen DDoS saldırısı, aynı anda birçok bilgisayarın tek bir siteye erişmeye çalışması gibi yoğun bir ağ saldırısı yapıyor. Erişim yapmak isteyen sayı okadar fazla oluyorki bunuda sunucu kaldırmıyor ve site çöküyor.

ICO'dan token kazanan 140.000'den fazla insanın var olduğunu iddia ettikleri için Electroneum hesaplarını kapattı. Bu sırada saldırıyı ortadan kaldırmaya ve ağını tekrar çevrimiçi hale getirmeye çalışmıştı. Bu durumda DDoS saldırısından dolayı etkilenen ICO'ya kesin bir zarar verdi. Çünkü yatırımcıların güvenleri azaldı, düşünün bir ICO yapıyorsunuz herşey sorunsuz halde giderken bir DDoS saldırısına mağruz kalıyorsunuz ve elinizdeki ekip bu saldırıyı alt edemiyor bu yüzden siteyi erişime engelliyor. Yatırımcılarda tabiki "ne oldu bizim paralar" diye düşünmeden edemiyor. Stresli ve olumsuz bir olay olunca yatırımcılar güvenlerini kaybediyorlar ve daha güvenli limanlara gitmek istiyorlar.

Güvenlik nerede?

Hesabı kilitlenen bir kullanıcı Facebook aracılığıyla şikayetini dile getirdi; 

"Bu soruların, sorulması gerekiyor ... neden bu sistemi başlatmadan önce bütün bu (güvenlik*) testleri yapmadılar?"

Electroneum web sitesinde yapılan bir açıklama şöyle devam etti: 

"Gecikmelerin devam etmesi ve hayal kırıklığınızı anlamanız için çok özür dileriz.İşlemlerinizi tamamlamak ve herşeyin düzene girmesi için mümkün olduğu kadar çalışıyoruz, böylece Electroneum evriminin bir sonraki (heyecan verici) aşamaya geçebiliriz."

İşin aslında garip olan kısmı, bir ICO düzenliyorsunuz vaad ettiğiniz şeyler zaman alacak şeylerede benzemiyor. Hatta üstüne üstlük kullanıcılarınıza platformunuzu açarak imkanları direk sunuyorsunuz sonrasında çok iyi bir miktarda fon topluyorsunuz, topladığınız fon ile büyümeye gideceksiniz tabiki müşterilerinizede "token" dağıttınız, artık borsada bir yeriniz var ve kendi kripto paranızın bir değeri var altını dolduranda bir sisteminiz var ve bu sistem size akıllı telefonlardan madencilik imkanı sunuyor.

Fon olarak topladığınız Ethereum adedi : 42058.31ETH

Fon olarak topladığınız Bitcoin adedi: 4872.16 BTC

Yani büyük bir oranda genişlemişsiniz ve kullanıcı sayınız gün geçtikçe artmakta fakat siz basit belkide en basit bir kısmı altamışsınız; Güvenlik! aslında basit dememin sebebi internet tabanlı bir proje yapılırken ilk yapılan şeyin güvenlik kritleri olması gerekiyor. Çünkü internet ile tanıştığımızdan bu yana geçen süre içerisinde bunu bir çok defa yaşadık, hem kripto para piyasalarında hemde genel olarak güvenlik problemleri internet için başlı başına bir sorun oldu. Bukadar toplanan fon miktarıyla DDoS saldırılarını tabiki hesaba katamayabilirsiniz fakat güvenlik sisteminizi geliştirebilirsiniz. Kadronuza daha bilgili insanlar katabilirsiniz ve piyasada var olmanız ve devamlılığınız için en temel kurallardan biridir.

Eectroneum coin, Bittrex, Bitfinex gibi büyük borsalarda işlem görmekte ve son yapılan saldırılardan dolayı değer kaybetmiş durumda. Geleceği olabilicek bir coin'e benziyor sanırım biraz alıp kenara koymaktan kimseye bir zarar gelmez diye düşünüyorum. Tabiki bu bir yatırım tavsiyesi değildir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ