Alan Greenspan: Bitcoin, Amerika’nın devrim zamanındaki parasına benziyor

Eski ABD Merkez Bankası başkanı Alan Greenspan Bitcoin’in Amerikan Devrimi sırasında paranın bir önceki formu olarak kabul edebileceğimiz, ilk Amerikan meclisi tarafından 18. yüzyıl ortalarında 1775 tarihinde çıkarılan “kıta parası (continental currency)” ile benzerlik gösterdiğini söyledi. Kıta parası 1782 yılında değerini kaybetmişti.

CNBC ile yaptığı bir röportajda Greenspan, Bitcoin’in irrasyonel olduğunu ve kaderinin kıta parasıyla aynı olacağını söyledi. Savaş dönemi parası o zamanlar hiçbir değeri olmasa dahi ”gerçek mal ve hizmetleri” değerlendirmek için yaratılmıştı. Greenspan Bitcoin’in bugünkü pozisyonun da aynen bu olduğunu savunuyor.

“Bitcoin insanların nasıl değerler yaratabileceğinin muazzam bir örneği ve bu her zaman rasyonel de olmayabiliyor… Bitcoin de bu bağlamda rasyonel bir değer değil.”

Bitcoin’in ortaya koyduğu fevkalede performans
Greenspan’ın Bitcoin’in değerine yönelik yapmış olduğu eleştiri dünyanın en ünlü sanal parasının son derece etikleyici bir şekilde yükselişte olduğu döneme denk geliyor. Sadece tek bir kripto parası olanlar geçtiğimiz günlerde binlerce dolar kâr elde ettiler.

Fiyat endeksine göre geçtiğimiz günlerde -ve hala- Bitcoin’in değeri rekor kırarak 16.000$’lara kadar yükseldi.

Bitcoin’in değerindeki bu fevkalade artış finans endüstrisindeki pek çok saygıdeğer kişinin Bitcoin piyasasının balon olduğu konusundaki tartışmaları tekrar açmaya zorladı. JPMorgan’ın CEO’su Jamie Dimon da kripto para birimlerini bir “aldatma” olarak yorumladı.

“16. ve 17. yüzyılda lalelerin çılgın bir piyasa oluşturmasından daha da kötü bir durum. Ve sonu hiç iyi olmayacak. Bu işin sonunda birileri öldürülecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ