Bu yazımızda sizlere Algorand (ALGO) Nedir? Sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler sunacağız.

Algorand (ALGO) Nedir? Detaylarıyla Kripto Para Birimi ALGO Token

Bu yazımızda sizlere Algorand (ALGO) Nedir? Sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler sunacağız.

Algorand (ALGO) Nedir?

Algorand, “yeni nesil finansal ürünler” için açık kaynaklı, izinsiz, Saf Proof-of-Stake (PPoS) blok zinciri protokolüdür. Bu nedenle, Algorand "gerçek anlamda merkezi olmayan bir ağ içinde tam katılım, koruma ve hız" sağlar.

Algorand, kariyerini kriptografi alanında öncü araştırmalara adamış olan Turing ödüllü Silvio Micali tarafından yönetilen, akademik teori ve bilimde derin köklere sahip bir ekip tarafından inşa edilmiştir.

Algorand, büyük ödeme ve finansal ağlarla rekabet etmekte ve endüstriyel kullanım durumlarına odaklanmaktadır. Daha dikkate değer kullanım örneklerinden biri, Marshall Adası'nın Merkez Bankası Dijital Para Birimi çıkarma planlarını içeriyordu.

Ayrıca, Algorand, doğrudan Layer-1'de oluşturulan son derece özelleştirilebilir akıllı sözleşmeler (ASC'ler), Varlık Tokenizasyonu (Algorand Standart Varlıklar) ve Atomik Transferler sunar.

ALGO, Algorand Protokolünün doğal varlığıdır ve değişim ve değer saklama aracı olarak hizmet eder. ALGO, ağ doğrulayıcıları tarafından daha fazla stake edilmelidir.

Algorand (ALGO) Token?

Algorand, Algorand protokolünden ve açık kaynaklı yazılımdan yararlanarak global blockchain teknolojisi vaadini yerine getirmeye kendini adamıştır.

Açık ve izinsiz bir blok zincirinin kurulmasına yönelik temel inançlara sahip olan Algorand ekibi, herkese eşitlikçi ve gerçekten sınırsız bir ekonominin potansiyelinden yararlanma fırsatı sağlayan kapsayıcı bir ekosistem vizyonuna sahiptir.

Algorand, özünde, gerçekten merkezi olmayan bir ağ içinde tam katılım, koruma ve hız sağlayan, izinsiz, (PPoS) blok zinciridir.

Ayrıca, ana akım blok zincirinin benimsenmesini baltalayan teknik engelleri ortadan kaldırmayı hedefliyor: ademi merkeziyet, ölçek ve güvenlik.

Algorand, kariyerini kriptografi alanında öncü araştırmalara adamış olan Turing ödüllü Silvio Micali tarafından yönetilen, akademik teori ve bilimde derin köklere sahip bir ekip tarafından inşa edilmiştir.

Önemli özelliklerinden bazıları şunlardır:

Saf Teminat Kanıtı: Algorand, Bizans anlaşmasına dayanan bir Saf Kanıtı (PPoS) konsensüs protokolü kullanır, bu sayede kullanıcıların yeni bir blok seçimi üzerindeki etkisi sistemdeki paylarıyla orantılıdır (Algo sayısı) .

Anında işlem kesinliği: Algorand blok zinciri, belirli bir turda sertifika almak için yalnızca bir blok gerekli imza eşiğine sahip olabileceğinden çatallanmaz.

Kendi kendine seçim: tüm kullanıcılar rastgele, gizlice ve Algorand konsensüs protokolüne katılmak üzere sürekli olarak seçilir - Algorand'da bloklar önermekten ne birkaç delege kullanıcı ne de sabit bir komite sorumludur.

Kullanıcı tarafından değiştirilebilirlik: Katılımcılar, ağı saldırganlara karşı korumak için her tur blok seçimini değiştirir - her turda her katılımcı grubu rastgele ve önceki katılımcılardan bağımsızdır.

Değer önerisi iki unsur etrafında toplanmıştır:

Ademi merkeziyetçilik: Algorand blok zinciri tamamen merkezsizdir ve güçlü bir merkezi otorite veya tek bir kontrol noktası yoktur. Her bloğu onaylamak için benzersiz bir kullanıcı komitesi rastgele ve gizlice seçilir. Düğümler, birçok farklı ülkede farklı geçmişleri temsil eden kuruluşlar tarafından çalıştırılır.

İzinsiz: Ağ halka açıktır ve herkese açıktır. Algorand blok zincirini kullanmak için kullanıcıların güvenilir bir otoritenin onayına ihtiyacı yoktur. Tek bir kullanıcı sınıfı vardır ve bekçi yoktur. Her katılımcı her bloğu okuyabilir ve gelecekteki bir blokta bir işlem yazma fırsatına sahip olabilir. Algorand platformu ayrıca, katılmak için minimum işlem gücü ve mütevazı BT kaynakları gerektirir. Algo'ya sahip tüm çevrimiçi kullanıcılar otomatik olarak blok fikir birliğine katılmaya hak kazanır.

ALGO, Algorand Protokolünün para birimidir ve değişim ve değer saklama aracı olarak hizmet eder. Para birimi, yeni işlemleri doğrulamak ve onaylamak için fikir birliğini kolaylaştıran Proof of Stake'in temsilidir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ