17 Mart 2020 tarihli bir Sina Finans raporuna göre, Alibaba Group tarafından Eylül 2019'da satın alınan sınır ötesi e-ticaret pazarı Koala, Ant Financial’ın blockchain çözümünü benimsedi.

Alibaba’nın Koala Haigou’su Tedarik Zinciri ve Lojistik için Blockchain Kullanıyor

17 Mart 2020 tarihli bir Sina Finans raporuna göre, Alibaba Group tarafından Eylül 2019'da satın alınan sınır ötesi e-ticaret pazarı Koala, tedarik zincirindeki şeffaflığı artırmak ve mal uyumsuzluğunu ortadan kaldırmak için Ant Financial’ın blockchain çözümünü benimsedi.

Tedarik zincirindeki ve lojistik ekosistemindeki opaklığı önemli ölçüde azaltmak amacıyla, Çin'in Alibaba Group'un sınır ötesi e-ticaret pazarı Kaola, dağıtılmış defter teknolojisini (DLT) süreçlerine entegre etti.

Konuya yakın kaynaklara göre, blockchain çözümü, Alibaba'nın tamamen sahip olduğu bir yan kuruluşu olan Ant Financial tarafından geliştirildi ve yanlış lojistik bilgileri nedeniyle ürün uyumsuzluğunu ortadan kaldırırken malların izlenebilirliğini ve hesap verebilirliğini de artıracak.

Özellikle, ekip, blockchain çözümünün, gümrükleme, kayıt ve daha fazlası dahil olmak üzere her bir ürünle ilgili önemli bilgileri görüntülemek için Alipay aracılığıyla kullanıcılar tarafından taranabilen iki boyutlu bir QR kodu ile geldiğini açıkça belirtti.

Dahası, ekip kullanıcılara bir izlenebilirlik tokenı ve bir satın alma işlemi tamamlandıktan sonra ürün sipariş sayfasında sahte bir parmak izi verileceğini söylüyor. Bu şekilde, ürün sahteciliği tamamen ortadan kaldırılırken, satın alınan malların menşeinin tamamını görebildikleri için tüketici güveni artacaktır.

Gelişim hakkında yorum yapan Kaola Satın Alma'daki tedarik zinciri kalite müdürü Zhao Jiechen, entegre blockchain teknolojisinin izlenebilirliği artırdığı ve tüketicilerin “mallarının nereden geldiğini, nereye ve ne zaman gitttiğini bilmelerini sağladığını ileri sürdü."

Ekip, blockchain çözümünün artık Koala'da çok çeşitli ürünleri kapsadığını ve yakın gelecekte, firmanın çözümü 62 ülke ve bölgede 2,897 ürün kategorisine ve 7,432 markasına genişleteceğini söyledi.

Alibaba Group ve kurucusu Jack Ma, henüz bitcoin'e (BTC) ısınmamış olsa da, e-ticaret devinin aktif olarak blockchain teknolojisinin potansiyellerini araştırdığını belirtmek gerekir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ