Mercedes-Benz Blokchain Teknolojisine Dayalı Bir Platform Geliştirdi

Alman Otomobil Şirketi Mercedes-Benz Blokchain Teknolojisini Kullanacak

Alman otomobil markası Mercedes-Benz Car, 25 Şubat'ta yayınlanan basın açıklamasına göre, karmaşık tedarik zincirlerinde şeffaflığı ve sürdürülebilirliği artırmak için blockchain teknolojisine dayanan bir platform geliştirdi.

Alman otomotiv şirketi Daimler AG'nin bir bölümü olan Mercedes-Benz, tedarik zinciri kullanımı için blockchain teknolojisinin geliştirilmesinde işbirliği yapmak üzere Amerika Birleşik Devletleri merkezli yazılım şirketi Icertis ile ortaklık kurdu.

Mercedes-Benz, ABD merkezli yazılım şirketi Icertis ile karmaşık tedarik zincirlerinde dokümantasyon ve sözleşmelerin depolanmasına olanak sağlayan ve temelinde blockchain teknolojisini barındıran bir prototip geliştirdiklerini ve programladıklarını açıkladı.

Proje, tüm tedarik zinciri boyunca sıralanmış belgelerin şeffaf ve sürdürülebilir bir şekilde haritalanmasına izin veriyor. Pilot proje şu anda test aşamasında deneniyor.

Modern tedarik zincirlerinin karmaşıklığının altını çizen Mercedes-Benz'in yönetim kurulu üyesi Wilko Stark, blockchain teknolojisinin “neredeyse tüm değer zincirini” etkileyebileceğini belirtti.

    “Blockchain teknolojisi, tedarik süreçlerimizde kökten devrim yaratabilecek potansiyele sahip Blockchain prototipimizle, doğrudan tedarikçilerimizin ötesinde şeffaflığı artırmak amacıyla çeşitli olası uygulamalardan birini test ediyoruz.”

Cointelegraph 26 Eylül'de yayımladığı habere göre, bir diğer Alman otomobil üreticisi olan Porsche AG, “trendlere, yeni teknolojilere ve iş modellerine erişmek için” blok zinciri ile ilgili girişimlere yatırım yapma planlarını açıkladı.

Japonya'nın en büyük genel ticaret şirketlerinden biri olan Itochu Corporation, bu ayın başlarında, alıcıların ve satıcıların tedarik zincirleriyle ilgili işlem ayrıntılarını kayıt altına almasını sağlayan Blokchain destekli izlenebilirlik sistemi geliştirmeyi amaçlayan bir mobil uygulama başlatıldığını resmen açıkladı. 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ