Almanya'da yeni bir yasa, bankaların 2020 yılına kadar Bitcoin (BTC) ve diğer kripto paraların satışı ve saklaması için destek başlatmasına olanak sağlayabilir.

Alman haber ajansı Handelsblatt'ın 27 Kasım tarihli haberine göre, Alman federal meclisi Bundestag'dan geçen yasanın on altı eyalet tarafından onaylanması gerekmektedir.

Almanya'da Dijital Paranın Yolunu Açan Yasa Tasarısı

Alman bankalarında ve finansal kuruluşlarda, müşterilerin kripto para satın almasına henüz izin verilmemektedir. Yasa onaylanırsa, bu durum değişiklik gösterebilir.

İlk yasa tasarısının bir bendinde, bankaların harici kripto para saklama hizmetlerinden veya ilgili yan kuruluşlardan yardım alması gerektiği belirtilse de bu kısım, güncel yasa tasarısında kaldırıldı. Bankaların kripto paralar ile ilgili faaliyetlerini kolaylaştıracak olan yasa ile ilgili, Handelsblatt şöyle bir yorumda bulundu:

“Finansal kuruluşlar, 2020'den itibaren müşterilerine bir tıkla ulaşılabilen çevrimiçi bankacılık, hisse ve tahvil gibi klasik menkul kıymetler ve kripto para birimlerini sunabilecek.”

Yeni yasa ile ilgili haberler, Almanya'da coşkuyla karşılandı. Distributed Ledger Consulting başkanı Sven Hildebrant, şöyle belirtti:

“Almanya, bir kripto cenneti olma yolunda ilerliyor. Alman milletvekilleri, kripto paraların düzenlenmesinde öncü bir rol üstleniyor.”

İki yüzden fazla finansal kurumu temsil eden dev lobicilik grubu Alman Bankalar Birliği, iddiaya göre yasayı desteklemektedir. Birlik, Ekim ayında Avrupa ekonomisinin ''programlanabilir bir dijital Euro'ya ihtiyacı olduğunu'' anlatan çalışma yayınladı.

Tehlike Sürüyor

Bundestag, geçtiğimiz günlerde Bitcoin gibi kripto para birimlerinin, dalgalanma ve ödeme alanın sınırlı kullanımları nedeniyle ''gerçek para olmadığını''  belirten bir açıklama yaptı. Açıklamada, mevcut parasal sistemi aksatma potansiyeline sahip stablecoin'lere dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Benzer bir açıklama da, Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Benoit Coeure yaptı. Coeure, geçtiğimiz günlerde küresel stablecoin projelerinin birçok alanda tehdit oluşturduğunu ileri sürdü.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ