Geçtiğimiz birkaç gün kriptoların benimsenmesini destekleme açısından muhteşemdi. Hindistan, Güney Kore, Almanya ve Fransa'daki mali düzenleyiciler ve milletvekilleri, kripto dostu yasaların geçirilmesiyle kriptoya karşı duruşlarını yumuşattı.

Almanya, Hindistan, Güney Kore ve Fransa’dan Sonra Kripto Paralara Isınacak Hangi Ülkeler Var?

Geçtiğimiz birkaç gün kriptoların benimsenmesini destekleme açısından muhteşemdi. Hindistan, Güney Kore, Almanya ve Fransa'daki mali düzenleyiciler ve milletvekilleri, kripto dostu yasaların geçirilmesiyle kriptoya karşı duruşlarını yumuşattı.

Yeni yasalar, kripto para birimi topluluğu tarafından yükseliş sinyalleri olarak algılandı. Başka bir deyişle, bu dört ülke yakın gelecekte kripto para birimine kadar ısınan daha fazla ülke için çan kuşağı olarak görülüyor.

Hindistan, Güney Kore, Almanya ve Fransa’nın İleri Düşünme Yaklaşımları

Mart ayının ilk haftalarındayız ve dünyanın her köşesinden olumlu haberler geliyor. Her şey 2 Mart'ta Almanya'nın mali düzenleyicisi BaFin'in bitcoin gibi kripto para birimlerini finansal araçlar olarak sınıflandıran bazı yönergeler yayınlamasıyla başladı.

İki gün sonra, Hindistan'ın üst mahkemesi, Hindistan Merkez Bankası (RBI) tarafından ülkedeki bankaların kripto şirketlerine ve borsalarına hizmet vermesini engelleyen 2018 yasağını bozdu. Hindistan İnternet ve Para Birliği (IMAI) tarafından temsil edilen bu sıkıntılı kripto para birimi borsaları, RBI'nin mahkemedeki yasağına meydan okudu. Sonunda, Yüksek Mahkeme, yasağın “anayasaya aykırı” olduğunu belirterek onların lehine karar verdi.

Daha sonra 5 Mart'ta Güney Kore Ulusal Meclisi Belirli Finansal Bilgilerin Raporlanması ve Kullanılması Kanununda bir değişiklik geçirdi. Bu mevzuat nihayetinde Güney Kore'de kripto para ticareti yapmayı meşrulaştırıyor.

Son zamanlarda, Fransa'daki Nanterre Ticaret Mahkemesi, bitcoin'i paraya benzeyen bir mantar ve değiştirilebilir varlık olarak adlandırdı. Mahkeme esasen en iyi kripto para biriminin yasal bir para biçimi olarak nitelendirildiğine karar verdi.

Daha Fazla Egemen Devlet Yakında Kripto Para Birimlerine Isınacak mı?

Dünyadaki dört hükümet, kripto para birimini, sadece yedi gün içinde, uzak durmak yerine, kucaklamış gibi görünüyor. Diğer hükümetlerin şu anda kripto düzenlemeye yönelik kendi yaklaşımlarını çizebilecekleri bir kıyas ölçütleri olduğu için bu davayı takip etmesi büyük olasılıktır.

Almanya ve Fransa özellikle Avrupa Birliği'nin (AB) kilit üyeleridir. İki ülkenin düzenleyici açıklık sağlama kararları, AB'deki diğer ülkeleri bozulma veya önemli işleri kaybetme riskiyle karşı karşıya bırakabilir.

Hindistan örneğinde, Mahkemenin şu anda Hindistan kripto piyasası hakkında net düzenlemeler sağlaması beklenen başka bir dava dinlediğini belirtmek gerekir. Hatırlayabiliyorsanız, RBI’nin bankacılık yasağı birçok kripto firmasını diğer ülkelere taşınmaya zorlamıştı. Böylece, Yüksek Mahkemenin yakın gelecekte formüle edeceği düzenleyici çerçeveyle birlikte yasağın kaldırılması bu şirketleri Hindistan'a geri çekmesi muhtemeldir.

Dahası, IMAI’nın mahkemedeki zaferi, diğer ülkelerdeki kripto para meraklılarını değişim için savaşmaya zorlayan motive edecek.

Güney Kore, tıpkı Hindistan gibi, olumsuz kripto düzenlemeleri nedeniyle birçok kripto borsasının kapanmasına neden oldu. Ancak Perşembe günü çıkarılan mevzuatla Güney Kore, kripto dostu bir ülke olma niyetini kanıtlamak ve kripto para birimleri ve blockchain teknolojisiyle gelen ekonomik faydaları elde etmek için en son Asya-Pasifik ülkesi oldu.

 Özellikle, ABD hala kripto para birimini benimseme konusunda geride kalıyor, ancak umarım ABD yasa koyucuları yukarıda belirtilen ülkelerden kripto için düzenleyici bir çerçeve oluşturmak için ipuçlarını alacaklar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ