Kripto para dünyasında altcoin’lere yönelik hackler ciddi anlamda dikkat çekiyor.

Altcoin Hacklerine Bir Yenisi Daha Eklendi!

Kripto para dünyasında altcoin’lere yönelik hackler ciddi anlamda dikkat çekiyor. Bitmek de bilmiyor. Son hack olayı ise Ethereum blok zinciri üzerinde inşa edilmiş olan kredi odaklı bir stablecoin projesi olan Beanstalk’ta yaşandı.

Hack’in detaylarına bakıldığında önemli bir güvenlik açığından etkilendiği görülüyor. Bilgisayar korsanının projeden yaklaşık 80 milyon dolar değerinde kripto para birimi çaldığı düşünülüyor. Ancak çalınan rakamla ilgili olarak farklı değerlendirmelerin de yapıldığı görülüyor. Değerlendirmeler protokolün 180 milyon doları aşkın zarara uğramış olabileceği yönünde.

Saldırının nasıl gerçekleştiğini belirten açıklamalar ise olayın detaylarına ilişkin net bilgiler ortaya koyuyor. Buna göre hacker, protokole ait olan nakit parayı bitirebilmek amacıyla flash loon yani flash kredi güvenlik açığından yararlanmış durumda.

Protokole ait likiditeyi tamamen tüketmek amacıyla Aave’nin flash kredi fonksiyonunu kullanan hacker ele geçirdiği DIAI’yı Ethereum ile USDT ve USDC’yi ise Ethereum ile değiştirmek gayesiyle Uniswap’i kullandı. Tabi sonrasında ise her zamanki gibi Hacker elindeki koinlerin izini kaybettirmek amacıyla mikserleri kullanmaya başladı. Amaç ise fonları izlenemez hale getirmek.

Son zamanlardaki hacklerin özellikle protokollere yönelik olması akıllara sistemin güvenliğini getiriyor. Bu aşamada projelerin sistem güvenliği son derece önemli hale geliyor. Diğer taraftan her bir hack olayı kripto para yatırımcısını net bir şekilde tedirgin ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ