Tüm finansal piyasalar geçen hafta ciddi bir düşüş yaşadı. En popüler endeksler - S&P 500, Dow Jones, Nasdaq, vb. - tarihin en kötü işlem haftalarından birini gördü ve % 10'dan fazla düşüş gösterdi.

Tüm finansal piyasalar geçen hafta ciddi bir düşüş yaşadı. En popüler endeksler - S&P 500, Dow Jones, Nasdaq, vb. - tarihin en kötü işlem haftalarından birini gördü ve % 10'dan fazla düşüş gösterdi.

Belirsizlik zamanlarında, yatırımcılar genellikle daha güvenli seçeneklere yönelirler. Altın bunlardan biri olarak kabul edilir. Bununla birlikte, değerli metal, Pazartesi günü 7 yılın en yüksek seviyesine ulaşmasına rağmen daha sonra düşüş yaşadı.

Bu durum altının benzer koşullarda gerçekten güvenilir olup olamayacağı sorusunu gündeme getirdi. Bloomberg muhabiri ve pazar analisti Ed van der Walt geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili görüşlerini sundu.

Altına Neler Oldu?

Altın geçen Pazartesi Ocak ayından bu yana 1.690 $ ons fiyatı ile en yüksek noktasına ulaştı. Corona Virüsü baskısı nedeniyle borsa düşmeye devam ederken, bazı yatırımcılar değerli metalin yükselmeye devam edeceğini varsaydı. Ancak birkaç gün sonra % 7.5 düşüşle 1.563 $'a düştü.


Bir dizi tweet'te van der Walt'un açıklaması ilk önce altın satmayan kurumları inceledi. Küresel ETF yatırımcılarına atıfta bulundu. Sadece satmadılar, “tarihin en büyük stokuna sekiz ton eklediler” dedi.

Benzer şekilde, borsa dışı perakende yatırımcılar da satış yapmadı. Popüler bir borsada bile “Trump'ın seçilmesinden bu yana geçen en yoğun haftası, çoğu satın alma tarafında” yer aldı.

Finansal riskten korunma fonu yöneticileri de “iyi davrandı” ya da en azından Salı gününe kadar. Haftanın geri kalanı için veri olmadığını söyledi.

Kim Altın Sattı?

Yeni başlayanlar için, bazı satışların geri dönüşüm pazarından geldiğini kaydetti. Yani altın takılar olan bireyler satıyordu. Ancak Van der Walt, bu pazarın büyük bir düşüşe neden olmayacak kadar önemsiz olduğuna inanıyor.

Ve son olarak, en önemli eylemin vadeli işlemler piyasasından geldiğini açıkladı. Van der Walt, marj çağrılarının altının da düşmesinin gerçek nedeni olduğuna inanıyor. Daha spesifik olarak, nakit almak zorunda oldukları varlıkları satan insanlar söz konusu

“Temel olarak, kaldıraçlı pozisyonlarının durdurulmasını önlemek ve nakit elde etmek için bir şey satmak için ellerini nakit paraya almaları gerekiyor. (Bu nedenle, varlık sınıfları arasındaki korelasyonlar bir çökme sırasında artar.) ”

Ayrıca 2008'deki son kayda değer finansal krize atıfta bulundu. Mart ayından ekim ayına kadar altın, çoğu endeks fonu oranında satılıyordu. Ancak, merkez bankaları niceliksel genişlemeye başladığında, kıymetli metal “gerçekten kendi başına gelir. 2008 sonrası 1,900 dolardan fazla değere ulaşmasının nedeni de buydu.”


Bu yıl da benzer bir şey olabileceğine inanıyor. Bu yüzden altının 2020 sonuna kadar 1.800 dolara bile ulaşabileceğini tahmin etti.

Bitcoin için doğru olabilir mi?

Bitcoin, daha önce zorlu politik ve ekonomik zamanlarda güvenli bir sığınak olarak hizmet etmek açısından altınla karşılaştırılmıştır. Son örnekler ABD - Çin ticaret savaşının zirvesi sırasında geldi ve İran ile ABD arasındaki gerginlik her iki dönemde de hisse senetleri düşerken BTC ve altın değerlerini artırdı.

Geçen hafta en büyük kripto para birimi yaklaşık 1.500 $'lık ciddi bir düşüş kaydetti ve birçoğunun finansal piyasalarla olan negatif korelasyonunu sorgulamasına neden oldu.

Ancak, aynı açıklama Bitcoin için de geçerli olabilir mi? Yatırımcılar hızlı bir şekilde nakit almak için varlıklarını satıyorlarsa, BTC'yi de mi satıyorlar? Daha da önemlisi, bu, en büyük dijital varlığın riskten korunma olarak hizmet edemeyeceği iddiasını geçersiz kılıyor mu? Mike Novogratz'a göre, tam da böyle oldu.

 Her halükarda, altın ve Bitcoin'in borsa düştüğü takdirde nasıl tepki vereceğini görmek için önümüzdeki ayları takip etmek ilginç olacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ