JPMorgan, geçen hafta ABD yetkililerince değerli metal fiyat manipülasyonu suçlamasıyla 920 milyon dolarlık cezaya çarptırıldı.

Altın Fiyat Manipülasyonu Gerçek mi? Dev Bankaya Rekor Ceza

JPMorgan, geçen hafta ABD yetkililerince değerli metal fiyat manipülasyonu suçlamasıyla 920 milyon dolarlık cezaya çarptırıldı. GraniteShares CEO'su Will Rhind, bu önemli çünkü metal manipülasyonu hakkındaki söylentiler ve spekülasyonlar ilk kez bu kadar büyük bir profil vakasında doğrulandı.

“Kariyerim boyunca, altın piyasasında her zaman bu tür manipülasyon mırıldanmaları olmuştur. Rhind, Kitco News'e verdiği demeçte, bundan bahseden pek çok insan, [aşırı bir görüşle] sınır veya komplo teorisyenleri olarak yazılmış ve bu insanlar haklıydı ”dedi.

Sahtekarlık, piyasalarda satın almak veya satmak için sahte emirler vermeyi ve daha sonra bu emirleri, fiyatı hareket ettirme niyetiyle gerçekleştirilmeden önce geri çekmeyi içerir.

Rhind, "Bu siparişte sahtekarlık ve piyasa manipülasyonu için ödenen en büyük para cezası olduğunu düşünüyorum ve gerçekten büyük bir emsal teşkil ediyor" dedi.

"Buradan 7 BTC hoşgeldin bonusu ile kripto bahislerine göz atın"

Rhind, bu davadan sonra yasal değişikliklerin de gelmesinin muhtemel olduğunu ekledi.

"Umarım bir daha olmaz. 920 milyon dolar, JPMorgan büyüklüğünde bir banka için bile küçük bir miktar değil. Eminim uyumluluk tarafında yapılan toptan değişiklikler ve bunun bir daha olmamasını sağlamak için her türlü diğer kontrolün yerine getirildiğini göreceksiniz.”

 Rhind, sahtekarlığın değerli metal fiyatlarının serbest piyasa hareketini ne ölçüde bastırdığını "belirlemenin neredeyse imkansız" olduğunu belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ