Altın piyasası, Philadelphia ve New York Federal Rezervlerinden gelen karışık bölgesel üretim verilerinden çok az yön bulması nedeniyle pozitif bölgede tutunmak için mücadele ediyor.

Altın Fiyatı Bu Gelişmeden Güç Alacak mı? İşte Ayrıntılar

Altın piyasası, Philadelphia ve New York Federal Rezervlerinden gelen karışık bölgesel üretim verilerinden çok az yön bulması nedeniyle pozitif bölgede tutunmak için mücadele ediyor.

Verilerin Sonucu

Perşembe günü, Philly Fed, imalat iş görünümünün Haziran ayındaki 30.70 değerinden Temmuz ayında 21.9 değerine düştüğünü söyledi. Konsensüs tahminleri 28.1 civarında bir okuma için çağrıda bulunduğundan, veriler beklentileri önemli ölçüde kaçırdı.

Bu arada New York bölgesel merkez bankası, Empire State imalat anketinin genel iş koşulları endeksinin Haziran ayındaki 17,4'ten önemli ölçüde artarak Temmuz ayında 43'e yükseldiğini söyledi. Konsensüs tahminleri 17.9'a yükselme çağrısı yaptığından veriler beklenenden çok daha iyiydi.

Raporda, "Temmuz 2021 Empire State İmalat Anketi'ne yanıt veren firmalara göre, New York Eyaletinde ticari faaliyetler rekor kıran bir hızla büyüdü" denildi.

Altın Fiyatı

Altın piyasası son ekonomik verilerden çok fazla fiyat hareketi görmüyor; ancak piyasa pozitif bölgede tutunmak için mücadele ediyor. Ağustos altın vadeli işlemleri en son, gün içinde neredeyse değişmeden 1.824.20 dolardan işlem gördü.

Philly Fed anketinin bazı bileşenlerine bakıldığında rapor, yeni sipariş endeksinin Haziran ayındaki 22,2'den 17'ye düştüğünü söyledi.

Göreceli olarak güçlü olsa da, bölgesel işgücü piyasası, çalışan sayısı endeksinin Mayıs ayındaki 30,7'den 29,2'ye düşmesiyle bir miktar ivme kaybetti.

İmalat işletmeleri de fiyat baskılarında keskin bir düşüş gördü. Ödenen fiyatlar endeksi Haziran ayındaki 80,7'den 69,7'ye düştü.

New York Fed anketine dönülen raporda, yeni siparişler endeksinin Haziran ayındaki 16.3 seviyesinden 33.2'ye yükseldiği belirtildi.

Bölgesel işgücü piyasası da güçlü bir büyüme kaydetti ve çalışan sayısı endeksi bir önceki okumadan 12,3'ten 20,60'a yükseldi.

Enflasyon baskıları biraz daha zayıftı ve ödenen fiyat endeksi Haziran ayındaki 79.8'den 76.8'e düştü.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ