Altın fiyatı, piyasaların ABD borç tavanı görüşmelerinden endişe duymasıyla 2.000 doların altına düştü.

Piyasalar ABD borç tavanı müzakerelerine ilişkin haberleri beklerken altın piyasası Salı günü yaklaşık 30 dolar düştü.

Altın fiyatını düşüren etmenler

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Salı günü yaptığı açıklamada, “ABD'nin temerrüde düşmesi kulağa felaket gibi geliyorsa, öyle olduğu içindir” açıklamasında bulundu.

Amerika Bağımsız Topluluk Bankacıları (ICBA) 2023 Sermaye Zirvesi'nde konuşan Yellen şu vurguyu yapıyor:

"Benim ve tüm ekonomistlerin değerlendirmesine göre, ABD'nin temerrüde düşmesi ekonomik ve finansal bir felakete yol açar. Bir temerrüt, finansal sistemimizin üzerine inşa edildiği temelleri yıkabilir. Bir dizi finansal piyasanın kırıldığını görmemiz çok olasıdır. Bu durum dünya çapında panik margin çağrılarını, tasfiyelerini ve yangın satışlarını tetikler."

Yellen, Beyaz Saray Ekonomik Danışmanlar Konseyi'nin uzun süreli temerrüde ilişkin simüle edilmiş etkisinin Büyük Durgunluk kadar ciddi bir gerilemeyi dışlamadığı konusunda uyarılarda bulunuyor ve şöyle diyor:

"Bunun Büyük Durgunluk kadar şiddetli bir düşüşe yol açabileceğini söylemem gerekiyor. Simülasyonunda 8 milyondan fazla Amerikalı işini kaybediyor. İş dünyası ve tüketici güveni önemli bir darbe alıyor. Borsanın değeri yaklaşık yüzde 45 azalıyor. Bu durum yıllarca süren emeklilik ve diğer hane halkı birikimlerini silecek."

Haziran vurgusu

Yellen, 1 Haziran'ı hâlâ Hazine'nin nakit parasının bitebileceği tarih olarak görüyor. Ayrıca, ABD'nin borç tavanını yükseltmediği için zaten yüksek bir bedel ödediği konusunda da uyardı.

Yellen, Pazartesi günü Kongre'ye hitaben yazdığı mektupta, "Hazine'nin borçlanma maliyetlerinin Haziran başında vadesi dolacak menkul kıymetler için önemli ölçüde arttığını zaten gördük" dedi.

ABD Başkanı Joe Biden ile Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy arasında da bir ilerleme kaydedilmiyor. McCarthy Pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Bir sonuca varmanın yakınında değiliz." dedi.

Alım-Satım Şenliğine katılmak için ByBit Hesabınızı Bu linkten açabilirsiniz.  Bu bağlantı ile kaydolduğunuzda ve işlem yaptığınızda 100 $'a kadar Bonus kazanın!

Cumhuriyetçiler borç üst sınırını yükseltmeye istekli, ancak bu yalnızca Demokratların karşı çıktığı kapsamlı harcama kesintilerine bağlı.

Tüm gözler, ekonomik açıdan feci bir temerrüdü önlemek için ABD hükümetinin 31,4 trilyon dolarlık borç tavanını yükseltme girişiminde herhangi bir yeni ilerleme olup olmayacağını görmek için Biden ve McCarthy arasında Salı öğleden sonra yapılacak toplantıda olacak.

Bu arada değerli metaller piyasası yeni bir katalizör bekliyor. Salı günü, Çin'in ekonomik yavaşlaması değerli metallere yönelik talep beklentileri üzerinde baskı oluşturdu. Ayrıca, ham petrolün zayıflamasıyla güçlenen ABD dolar endeksi, altın üzerinde aşağı yönlü baskıyı artırdı.

OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya bu noktada şu yorumu yapıyor:

"Wall Street borç tavanı görüşmeleriyle ilgili anlamlı bir güncelleme beklediği için altın daha düşük seviyelere geldi. Yatırımcıların saldırıya geçmesi için masada çok fazla risk var. Riskten kaçınma, bölgesel bankacılık korkuları, borç tavanı draması bu riskler arasında. Ayrıca zayıflayan bir tüketici dalgası da cabası. Ancak altın için yükseliş dalgası yeni bir katalizörden gelecektir.”

Yatırımcılar korunmak için altına yöneliyor

Bloomberg'in en son Piyasalar Canlı Nabız anketine göre, yatırımcıların olası bir temerrüde karşı bir önlem olarak altına yöneldiğine dair açık işaretler var.

Ankete katılanların yarısından fazlasının borç tavanı kargaşasına karşı koruma olarak değerli metali seçmesiyle altın, yatırımcılar için en iyi seçim oldu. ABD Hazine tahvilleri de dahil olmak üzere diğer tüm seçenekler çok geride kaldı.

Son zamanlarda yapılan bir Gallup anketi, Amerikalıların altını en iyi uzun vadeli yatırım olarak onaylamasının geçen yıla göre neredeyse iki katına çıktığını da ortaya koydu.

Altının en iyi uzun vadeli yatırım olduğu görüşü 2022'de %15'ten %26'ya çıkarak 2012'den bu yana en yüksek seviyelere çıktı. Amerikalıların dörtte birinden fazlası altını en iyi uzun dönemli yatırım aracı olarak görüyor.

Gallup, "Hem emlak hem de hisse senetlerindeki güven seviyeleri düştüğünde altın fayda sağlama eğilimindedir. Bu, genellikle Büyük Durgunluk döneminde olduğu gibi ekonomik durgunluk veya belirsizlik zamanlarında olur ve bugün yine oluyor." diyor.

Altın için sırada ne var?

Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Grubu'nun (ANZ) son notunda, bu yıl altın için önemli bir yeni itici gücün, yenilenen durgunluk korkularının ortasında değerli metalin değerini nihayet tanıyan ETF talebi olduğunu söyledi.

Stratejistler Cuma günü "Altın ETF akışlarının bu yılın geri kalanında pozitife dönmesini bekliyoruz. ABD bankacılık sektörü sorunları, yükselen faiz oranları ve borç tavanına ilişkin belirsizlik, ekonomik görünümü olumsuz etkiliyor ve altın için güvenli liman talebini artırıyor” diyor.

ANZ, altının bu yılın sonuna kadar 2.100 $ ve gelecek yılın ikinci yarısında 2.200 $ olduğunu düşünüyor. Bankaya göre, herhangi bir fiyat düşüşü satın alma fırsatı olarak görülecektir.

Altın Salı günü ons başına 2.000 $'ın altına düştü ve Haziran Comex altın vadeli işlemleri gün için %1.39 düşüşle 1.994.60 $'dan işlem gördü. Ancak birçok analist, borç tavanı sorunu nedeniyle altının toparlandığını ve ons başına 2.000 doların üzerindeki seviyelerini koruyacağını düşünüyor.

Commerzbank analisti Thu Lan Nguyen’in vurguları ise çok ilginç:

"ABD borç tavanı konusunda devam eden anlaşmazlık göz önüne alındığında, altın fiyatı muhtemelen şu an için ons başına 2.000 doların üzerinde yerini koruyacak ve güvenli bir liman olarak ününü sürdürecek. Sonuçta, Washington'un herhangi bir borç temerrüdü, yalnızca geçici de olsa, şüphesiz ABD ekonomisi için ciddi olumsuz yansımalara sahip olacaktır. Bu durum para politikasının gevşetilme olasılığını artıracak ve neticede altın fiyatı da daha cazip hale gelecektir.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ