Fed'in Faiz Artırımı Yaklaşırken Altın Fiyatı Yükseliyor

Altın Fiyatı Fed

Altın fiyatı (XAU/USD), yatırımcıların ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 25 baz puanlık faiz artırımına giderek faiz oranlarını %5,25-%5,50 aralığına yükseltme ihtimaline tepki vermesiyle yükselişte. Piyasa katılımcıları Temmuz ayındaki faiz artışının bu yıl için son faiz artışı olabileceği konusunda iyimser ve bu da faiz artış döngüsünde bir duraklama beklentisine yol açıyor.

ABD Dolar Endeksi Baskı Altında

İyimser ABD Tüketici Güveni, Fed'in faiz oranlarını zirveye çıkaracağı beklentisiyle birleşince ABD Dolar Endeksi (DXY) üzerinde baskı yarattı. Yatırımcılar, Fed Başkanı Jerome Powell'ın kalıcı enflasyonist baskılar konusunda temkinli kalacağını öngörüyor. İkinci çeyreğe ilişkin ABD GSYH rakamları merakla beklenirken, Fed'in politika kararının ardından yatırımcıları diken üstünde tutuyor.

Piyasa Hareketleri: Altın Fiyatı Fed Politika Kararına Hazırlanıyor

Federal Rezerv'in para politikası kararı öncesinde altın fiyatı 1.960,00$ civarında seyrediyor. 25 baz puanlık bir faiz artışı beklenirken, enflasyonist baskıların azalması nedeniyle Eylül ayındaki faiz politikasına ilişkin yönlendirmeler konusunda şüpheler ortaya çıkıyor. CME Group Fedwatch aracı, faiz oranlarının yılsonuna kadar %5,25-%5,50 aralığında zirve yapacağını öngörüyor.

Teknik Analiz: Altın Fiyatı 1.970 Doların Üzerinde Direnç Görüyor

Altın fiyatı, yatırımcıların Fed'in şahin faiz oranı politikasını sindirmesinin ardından 1.970,00 $'lık acil direnç seviyesinin üzerine çıkmayı hedefleyerek güç gösteriyor. Değerli metal son seanslarda 1.953 ila 1.968$ arasında geniş bir aralıkta işlem görüyor ve Fed'in yılın geri kalanı için planları konusunda daha fazla netlik bekliyor. Üstel Hareketli Ortalamaların (EMA) 20 günlük ve 50 günlük değerlerinin 1.951,00$'da kesişmesi altın için olumlu bir eğilime işaret ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ