Altın fiyatı ile ilgilenen piyasa, enflasyon tehdidini küçümsemeye devam ederken Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'dan oldukça rahatlatıcı sözler duydu.

Altın Fiyatı Hafta Kapanışında Nasıl Bir Rota Çiziyor?

Altın fiyatı ile ilgilenen piyasa, enflasyon tehdidini küçümsemeye devam ederken Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'dan oldukça rahatlatıcı sözler duydu ve bu konuşmaya rağmen, merkez bankasının mevcut ultra uyumlu para politikalarını değiştirmeye hazır olmadığını yineledi.

Güvercin duruş ve altın fiyatı

Bu güvercin duruşuna rağmen, altın piyasası sadece kısa bir süreliğine bir ayın en yüksek seviyesine dokundu. Fiyat hareketine bakıldığında, altın yatırımcıları arasında tam gaz piyasaya geri dönme konusunda bariz bir tereddüt var. Bunların hepsinin enflasyon tehdidine bağlı olduğu belirtiliyor.

Powell, piyasanın duymak istediği her şeyi söylüyor olsa da, yaklaşan enflasyon tehdidinin nasıl geçici olacağını görmek zor. Daha yüksek fiyatların merkez bankası ekonomistlerinin tahmininden çok daha yapışkan olacağına dair artan beklentiler var.

Birçok yatırımcı bu haftaki yıllık %5.4 artış gösteren Tüketici Fiyat Endeksi'ne odaklanırken, bence daha etkili rakamlar Üretici Fiyat Endeksi'nden geldi. Raporda, yıllık manşet enflasyonun %7,3 artarak 12 aylık verilerin ilk kez Kasım 2010'da hesaplanmasından bu yana en büyük artış olduğu belirtildi.

Gerçek şu ki, şirketler daha düşük girdi maliyetleri görmeye başlasalar bile, bu tasarrufları mutlaka müşterilere aktarmayacaklardır. Örnek olarak keresteyi kullanalım. Yılın ilk yarısında, kereste fiyatları stratosferde eşi benzeri görülmemiş bir yükseliş yaşadı. Mayıs ayında, ABD ev inşaatçıları derneği, rekor yüksek kereste fiyatları nedeniyle, yeni bir müstakil evin ortalama fiyatının yaklaşık 36.000 dolar arttığını belirtti.

Piyasa bu yılın ilk yarısında elde ettiği kazanımlardan vazgeçtiği için kereste fiyatları bu hafta yine manşetlere taşındı. Yeni evlerin şimdi 36.000 $ daha ucuza mal olmasını bekleyemez miyiz?

Yeni bir enflasyon rejimi

Gittikçe daha fazla insan yeni bir enflasyon rejimine girdiğimiz gerçeğine uyanmaya başlıyor. Dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketi bile Bandwagon'a atlıyor.

BlackRock CEO'su Larry Fink Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD'nin kendisini daha yüksek bir enflasyon dönemine hazırlaması gerektiğini ve %3'ün üzerinde sürekli bir artışı dışlamayacağını söyledi. Aynı zamanda BlackRock çalışanlarının %95'inin %8 maaş artışı alacağını da duyurdu.

Bu, uzun vadede altın için olumlu olsa da, gerçek şu ki, piyasa ve yatırımcılar geçişe odaklandıkça altın zarar görebilir. Enflasyon yükseldikçe, faiz oranlarının tabandan yükselmesi gerekecek, bu da altını tutmanın fırsat maliyetlerinin artacağı anlamına geliyor.

Ancak altın yatırımcıları için önemli olan uzun vadeli ufku iyi takip etmek. Faiz oranları yükselecek, ancak çok fazla yükselmiyorlar ve öngörülebilir gelecek için tarihsel normlara kıyasla hala düşük kalacaklar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ