Anna Golubova altın fiyatıyla ilgili çarpıcı yorumlarda bulunuyor. Analistlere göre altının ons başına 1.800 dolar seviyesini geçememesi, onu başka bir önemli satış riskiyle karşı karşıya bırakıyor.

Anna Golubova altın fiyatıyla ilgili çarpıcı yorumlarda bulunuyor. Analistlere göre altının ons başına 1.800 dolar seviyesini geçememesi, onu başka bir önemli satış riskiyle karşı karşıya bırakıyor.

Altın Fiyatında Riskler

RJO Vadeli İşlemler kıdemli emtia komisyoncusu Daniel Pavilonis, geçen hafta yaşanan ani düşüşün ardından altının ons başına 1.700 doların üzerinde istikrar kazanmasına rağmen, fiyatların daha yüksek seyretmesini sağlamak için altına yeterince ilgi olmadığını söyledi.

Pavilonis, Kitco News'e verdiği demeçte, "Aşağı trend çizgisinde tam oturan altının daha fazla dezavantajı olacak. Sorun şu ki, gümüş çok zayıf ve bence altın onu takip etmeye başlayacak. Bir sonraki dalga 1.670 $'a inecek."

Tüm gözler Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell'ın Cuma sabahı sanal olarak iletilecek açıklamalarında olacak.

"Fed'in en azından tutanaklarını daraltmaktan bahsettiğini görüyoruz. Gelecek hafta Jackson Hole'da altın için bir satışla sonuçlanabilir. Olay hisse senetleri için de sorunlara neden olabilir."

Geleceğe bakıldığında, Fed'in para politikasını, özellikle yükselen delta varyantı riskiyle birlikte çok hızlı bir şekilde sıkılaştırmak istemesi pek olası görünmüyor.

Pavilonis, "Delta varyantı daha da kötüleşmeye devam ediyor. Avustralya yeniden kapanıyor. Kuzey Amerika'da henüz soğuk havalarda bile değiliz. Ancak makro veriler güçlü istihdam rakamları göstermeye devam ederse, Fed'in bu kadar uzlaşmacı olmayı bırakması gerektiğini düşünüyorum ve bu doları daha güçlü hale getirebilir ve bu da altını aşağı çekebilir” dedi.

Her şey Fed'in ikili görevinin istihdam tarafına inecek. TD Securities küresel strateji başkanı Bart Melek Kitco News'e verdiği demeçte, merkez bankasının çok ihtiyaç duyulan istihdam artışını görmek için beklenenden daha yüksek enflasyonu görmezden gelmeye istekli olduğunu söyledi.

ABD ekonomisi, kaybedilen tüm işleri geri almakta zorlanabilir. Ve bu durum Fed için kolay değil.

Daralmayı kaldırabilirler, ancak enflasyon Fed'in hedefinin üzerine çıksa bile parasal uzlaşma uzun süre kalacak. Fed, tam istihdama ulaşma yetkilerinin hala bozulmadığını ve enflasyon düşmediği sürece tartışacak. Çok fazla dalgalanma, reel faizlerin düşmesine izin verecek ve bu da altının 2022'ye girmesi için olumlu bir durum ortaya koyuyor.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Altın İçin İzlenecek Seviyeler

1800 $/ons seviyesi güçlü bir direnç noktası olmaya devam ediyor. Pavilonis, değerli metalin üzerinde kapanmaya başlayana kadar altının fazla ilgi kazanma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

"Bu gemiyi tersine çevirmek için 1.800 doların üzerine çıkmamız gerekiyor. Bunu yapamazsak, en az dirençli yol olan 1.670 dolara geri dönmeye başlayabiliriz. Ve eğer bu düşük seviyeyi kırarsak, tüm bahisler kapalıdır. Bir kapitülasyon anı olacak.”

Pavilonis ayrıca gelecek daha iyi şeylerin bir işareti olarak ons başına 1.800 doların üzerinde bir hareket izliyor. Pavilonis  Altının 1.793 doların üzerine çıkması gerekiyor, bu önümüzdeki hafta makro veriler kötü olursa olabilir. O zaman 1.800-1.808 dolara doğru bir hareket görebiliriz" vurgusu yapıyor.

Gelecek haftanın verileri

Önümüzdeki hafta yayınlanması planlanan tüm veri setlerinden izlenecekler ABD 2. Çeyrek GSYİH rakamları ve kişisel gelir ve harcama göstergeleriyle birlikte gelen PCE fiyat endeksi olacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ