4 Mayıs Perşembe gününden 17 Mayıs Çarşamba gününe kadar geçen iki haftadan kısa bir süre içinde altının önemli ölçüde düştüğünü ve aynı zamanda doların önemli ölçüde arttığını gördük.

4 Mayıs Perşembe gününden 17 Mayıs Çarşamba gününe kadar geçen iki haftadan kısa bir süre içinde altının önemli ölçüde düştüğünü ve aynı zamanda doların önemli ölçüde arttığını gördük.

Altın 4 Mart'ta 2085 $'a kadar yükseldi ve bugün 1978 $'a kadar düştü. İki haftadan kısa bir süre içinde 107$'lık bir düşüşle sonuçlandı. Bu, ons başına %5,26 net düşüş anlamına geliyor. Dolar endeksine baktığımızda 4 Mart Perşembe günü 100,53'e kadar düştü ve bugün 102,96'ya kadar yükseldi. Bu, ABD dolarının diğer sekiz uluslararası para birimiyle karşılaştırıldığında aynı dönemde yaklaşık olarak %2,42 değer kazandığı anlamına geliyor.

Altının yüzde düşüşünü dolar endeksinin yüzde ilerlemesiyle karşılaştırdığımızda, doların gücünün altın fiyatlarındaki düşüşün önemli bir bileşeni olduğu açıktır. Bununla birlikte, altının düşüşü sadece doların gücüyle sınırlı değil, piyasa katılımcılarının ek satış baskısı da önemli bir katkıda bulundu.

Görünen o ki, doların güçlenmesinin temel nedeni ve altının yüzdesindeki önemli düşüş, doğrudan Federal Rezerv yetkililerinden gelen son yorumlara bağlanabilir. Temelde, Fed yorumları, faiz oranlarını yüksek tutma kararlılığını ve taahhüdünü güçlendirdi ve bu durum,  faiz indirimi ihtimalinin çok düşük olduğunu dile getirdiler.

Merkez Bankası enflasyonu düşürmek için birincil aracı olan faiz oranlarını yükseltmeye devam ediyor ve bu da ekonomik daralmaya neden oluyor. Ekonomik bir daralma, mal ve hizmetlerin fiyatını düşürmeye çalışır. Basitçe söylemek gerekirse, Merkez Bankası arz ve talep ekonomisi ilkesiyle çalışır. Mal ve hizmetler için daha yüksek fiyatlar talebi azaltacaktır.

Federal Rezerv tarafından yapılan son açıklamalar taahhütlerini doğruladı. MarketWatch'e göre, Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee Salı günü Fed'in enflasyonu düşürme kararlılığının altını çizerek "faiz indirimlerinden bahsetmek için çok erken" derken, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester "faiz oranları henüz belli bir noktada değil" dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ