2022 yılının ilk çeyreği dünya üzerinde yaşanan enflasyonist baskılar ve Rusya-Ukrayna arasındaki savaş gibi nedenlerden kaynaklı olarak altın için son derece iyi geçti.

2022 yılının ilk çeyreği dünya üzerinde yaşanan enflasyonist baskılar ve Rusya-Ukrayna arasındaki savaş gibi nedenlerden kaynaklı olarak altın için son derece iyi geçti. Bu çerçevede ons fiyatında 2 bin dolarlı seviyelerin yeniden görülmesiyle beklentiler de ons fiyatı için yeni zirveler oldu.

1900-1970 dolar aralığında sıkışıp kalan Nisan ayı altın ons fiyatının Mayıs ayında nereye yönelebileceği merak ediliyor. Zira mayıs ayında FED’in faiz kararı alması ve faizi yükseltmesi bekleniyor.

FED’in faiz artışının Amerika için bit resesyon ihtimalini değerlendiren uzmanlar böyle bir gelişmenin yaşanması durumunda riskten kaçınmanın daha fazla çekici hale geleceğini ve bu durumda en çok altının istifade edeceğini vurguluyorlar.

Hazine piyasasına da odaklanan uzmanlar şimdilerde hazine piyasasında çok fazla volatilitenin olduğuna dikkat çekerek hazine piyasasının FED’in faiz artırımı beklentileri ile satış yaptığını ifade ediyorlar.

Mayıs ayına yönelik beklentilere gelince altının ons fiyatında öncelikli hedefin 1.975 dolar seviyelerinin kırılması şeklinde olacak. Diğer taraftan düşüş yönlü bir hareketin hız kazanma ihtimaline de değinen uzmanlar bir geri çekilmenin altının ons fiyatını 1.820-1.850 dolar seviyesine çekebileceği vurgusu yapıyorlar. Tabi böylesi bir gelişme risk faktörlerinin azalışına bağlı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ