Rusya’nın Ukrayna’ya savaş ilan etmesinin ardından altının ons fiyatındaki yükseliş devam ediyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya savaş ilan etmesinin ardından altının ons fiyatındaki yükseliş devam ediyor. Altının ons fiyatı artık 2 bin dolarların üzerinde yerini sağlamlaştırmış gözüküyor. Durum böyle olunca da uluslar arası kuruluşlar altının ons fiyatı hedeflerini güncelleme yoluna gittiler.

Goldman Sachs analistleri tarafından yapılan altının 3 aylık fiyat tahminine göre artık altının ons fiyatı için 2.300 dolar seviyesine çekilmiş durumda. 1 yıllık beklenti ise 2,750 dolar şeklinde.

Altının ons fiyatı bilindiği üzere 2020 yılında yeni rekor seviyesine 2075 dolar seviyesine ulaşmış ve bu seviyelerden gerileyecek 1.700 seviyelerine kadar gelmişti. Şimdi ise artık yeni rekor seviyeler konuşuluyor.

Kriz zamanlarında özellikle güvenli liman olarak görülen altının ons fiyatının daha fazla yükseliş yükselmeyeceği dünyadaki buhranlı ve savaş odaklı havasının dağılmasına bağlı.

Eğer savaş daha fazla sürerse yükselişin devam edeceğini söylemek mümkün. Böyle olunca da yeni zirvelerin görülmesi bile an meselesi. Hatta ger günün yeni bir zirveye kapının aralandığı günler olması da pek muhtemel. O yüzden uluslararası kuruluşların tahminleri yakından takip edilmeli.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ