Federal Rezerv, ekonomik büyümenin toparlanmasını beklerken faiz oranlarını 2023 yılına kadar mevcut seviyelerde tutmayı beklediği için altın piyasası satın alma ivmesini sürdürüyor.

Altın Fiyatının Tetikleyicisi Olan Gelişmeler Neler?

Federal Rezerv, ekonomik büyümenin toparlanmasını beklerken faiz oranlarını 2023 yılına kadar mevcut seviyelerde tutmayı beklediği için altın piyasası satın alma ivmesini sürdürüyor.

Beklendiği gibi, Federal Rezerv faiz oranlarını sıfır sınır aralığında değiştirmeden bıraktı. Faiz oranlarının düşük kalması beklense de, merkez bankası yıl sonuna kadar ekonomik büyüme konusunda biraz daha iyimser.

Aralık ayı altın vadeli işlemleri en son gün bazında % 0,30 artışla 1,972,10 dolardan işlem gördü.

Bazı emtia analistlerine göre, altın fiyatları, Merkez Bankası'nın enflasyonu kızıştırmaya kararlı olduğu gerçeğine tepki gösteriyor.

Federal Rezerv, ekonomik faaliyetin toparlandığını ancak ülke COVID-19 salgını tarafından etkilenmeden  önce görülen seviyelerin altında kaldığını belirtti ve şu yorumu yaptı:

“Ekonominin gidişat önemli ölçüde virüsün gidişatına bağlı olacak. Devam eden halk sağlığı krizi, yakın vadede ekonomik aktivite, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı oluşturmaya devam edecek ve orta vadede ekonomik görünüm açısından önemli riskler oluşturacaktır.”  

Forexlive.com'un baş para birimi stratejisti Adam Button, faiz oranlarının 2023'e rağmen mevcut seviyelerde kalması beklendiğinden, Federal Rezerv'in uzun vadeli görünümünün hisse senedi piyasalarındaki gidişatı desteklemeye devam edeceğini söyledi.

“Benim için 2023 tahminleri gerçek. % 4,0 işsizlik,% 2,0 çekirdek TÜFE bekliyorlar. Ha oranları % 0'da tutmak için neredeyse evrensel bir taahhüt var. Bu size Powell Fed hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatır. Riskli varlıklar için bir kazanç.”

Ancak altın piyasasının da bu ortamda iyi durumda olduğunu gördüğünü söyledi.

Aşağıda Federal Rezerv’in ekonomik projeksiyonlarının bir özeti bulunmakta.

Nokta grafikleri olarak da bilinen en son faiz oranı projeksiyonlarında, merkez bankasının medyan tahmini, faiz oranlarının bu yıldan 2023'e kadar % 0,1 civarında olacağı yönünde. Öngörüler, uzun vadeli enflasyonun % 2,5'e geleceğine işaret ediyor

Büyümeye bakıldığında, Federal Rezerv ABD gayri safi yurtiçi hasıla kontratının Haziran ayındaki tahmini % 6,5'lik düşüşten bu yıl % 3,7 oranında artmasını bekliyor. Ancak ekonomik büyümenin önümüzdeki iki yıl için daha düşük olacağı tahmin ediliyor. Ekonomik faaliyetin 2021'de Haziran'ın % 5'lik tahminlerinden % 4 artması bekleniyor; 2022'de ekonominin önceki tahmin olan % 3,5'ten daha aşağı % 3 oranında büyümesi bekleniyor. 2023 için ilk bakışta merkez bankaları % 2,5 büyüme bekliyor

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ