Küresel finans piyasaları, yayılan yeni koronavirüsün (COVID-19) artan korkuları arasında bu ay ciddi bir darbe aldı. Ancak, ekonomik belirsizlik dönemlerinde, yatırımcılar genellikle portföylerini korumak için bir liman olarak altına koşarlar.

Altın Fiyatları Bu Seviyede Olmalı Peki Ama Neden?

Küresel finans piyasaları, yayılan yeni koronavirüsün (COVID-19) artan korkuları arasında bu ay ciddi bir darbe aldı. Ancak, ekonomik belirsizlik dönemlerinde, yatırımcılar genellikle portföylerini korumak için bir liman olarak altına koşarlar.

Bir modele göre, şu anda altının gerçeğe uygun değeri 8.900 $ civarında olmalı ve bu şu anda fiyatlandırıldığından beş kat daha fazladır.

Altının fiyatı şu anda ons başına 1.600 dolar civarında seyrediyor. Bu, son altı ayda % 11'lik bir artışa, ancak geçen ay % 1'lik bir düşüşe işaret ediyor. Küresel finansal piyasaların performansı göz önüne alındığında, altın görünüşte iyi bir şekilde duruyor.

Ancak, Lighthouse Gold Model olarak adlandırılan modele göre, altının gerçeğe uygun değeri yaklaşık 8.900 $ civarında yer alıyor ve bu değer mevcut fiyatından yaklaşık altı kat daha fazla.

Bu kısa bir süre önce bir Twitter dizisinde gündeme geldi. Modele göre, Eddy Elfenbein'in çalışması, “gerçek faiz oranları % 2'nin altındaysa (gerçek - 3 aylık T-bono eksi TÜFE) altın fiyatı artar ve fark % 2'ye çıkar. Tersine, gerçek oranlar % 2'nin üzerindeyse altın fiyatı 5 katına çıkmalı.”

T-bonolarının kısaltmasının Hazine Bonolarını ifade ettiğini belirtmek gerekir. TÜFE ise Tüketici Fiyat Endeksi'ni temsil etmektedir.

Mesaj ayrıca % 0 ile 3 aylık T-Bono ve % 1.75 ile TÜFE ile gerçek faiz oranlarının % -1.75 olacağı bir örnek sunmaktadır. % 2 arasındaki fark 3.75'tir ve bu ortamda altının fiyatı yıllık % 24.375'te (6.5 x 3.75) yükselmelidir.

Coronavirus Krizi Altında Altının Performansı

Bu yazı yazıldığı sırada istikrara kavuşmayı başardı ancak altın Mart ayında da çok zorlu bir ay geçirdi. Bir noktada, 7 yılın en yüksek seviyesinden 1.700 $ 'dan 1.490 $' a düşerek toplam % 12'lik bir kayıp kaydedildi.

Bununla birlikte, popüler ekonomist Peter Schiff'e göre, bunun nedeni yatırımcıların neyi takip edeceğinin farkında olmamasıdır.

Konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

Altın düşüyor, çünkü yatırımcılar geleceğe dair şüphe içerisinde. Zihniyetleri merkez bankacılarınınkine benzer. Mevcut para ve maliye politikası hatalarının sonuçlarının ne kadar kötü olacağına dair hiçbir fikirleri yoktur. Toplu olarak anladıklarında, altın fırlayacak.

 Pek çok uzman krizin daha yeni başladığına inandığı için değerli metalin onu nereden alacağını görmek ilginç.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ