Altın fiyatları, ABD'de beklenenden daha zayıf gelen ve ABD'de ekonomik durgunluk bekleyenleri haklı çıkaran büyük bir ekonomik raporun ardından Perşembe günü öğle saatlerinde ABD ticaretinde ılımlı bir düşüş yaşadı.

Altın fiyatları, ABD'de beklenenden daha zayıf gelen ve ABD'de ekonomik durgunluk bekleyenleri haklı çıkaran büyük bir ekonomik raporun ardından Perşembe günü öğle saatlerinde ABD ticaretinde ılımlı bir düşüş yaşadı.

Amerika’daki Senaryolar

Böyle bir senaryo muhtemelen metaller için daha az tüketici ve ticari talep anlamına geliyor. Haziran ayına yönelik vadeli işlemlerde altın fiyatı 3.40 dolar düşüşle 1.992.80 gerilerken Mayıs ayı vadeli işlemlerde gümüş fiyatı 0.009 dolar artışla 24.88 dolara yükseldi.

İlk çeyrek ABD GSYİH büyümesinde beklenti %2’lik bir artış iken gelen rakam beklentileri karşılamadı. Artış yıllık bazda %1,1 şeklinde gerçekleşti. GSYİH verilerinin yakından izlediği PCE fiyat endeksi %4,2 artış gösterdi. Beklenti ise dördüncü çeyrekteki %3,9'luk artışa kıyasla yıllık bazda %3,7 şeklinddeydi.

PCE rakamları, Federal Rezerv'in sorunlu enflasyonu durdurmak için faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmasını isteyen ABD para politikası şahinlerinin eline önemli kozlar da vermiş durumda.

Küresel borsalar çoğunlukla bir gecede yükseliş kaydettiler. ABD hisse senedi endeksleri gün ortasında sağlam bir şekilde yükseldi. Risk iştahı Perşembe günü daha iyi, ancak bu hafta başlarında First Republic Bank'ın hisse fiyatındaki büyük düşüşün ardından bir miktar güç kaybına işaret ediyor. Ayrıca, ABD’de ekonomik durgunluğa işaret eden bir hayalet gün yüzüne çıkmış gibi duruyor. ABD hükümetinin giderek artan borç yükü ve bu konuda ne yapılacağına dair kongre tartışmaları da yatırımcıların hevesini kırıyor olabilir. Bugün bir Wall Street Journal manşeti çok dikkat çekici hale geldi: "Bankacılık kargaşası, borç buzdağının görünen kısmı."

Kilit dış piyasalar bugün ABD doları endeksinin güçlendiğini gösteriyor. Nymex ham petrol fiyatları yükseldi ve varil başına 74.75 dolardan işlem görüyor. 10 yıllık ABD Hazine bonosu getirisi şu anda %3,5 civarında seyrediyor.

Altın Fiyatları

Teknik olarak, Haziran ayı altın vadeli boğaları, genel olarak kısa vadeli teknik avantajına sahip. Ancak, günlük çubuk grafikte altı haftalık bir yükseliş trendi durdu. Boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, Nisan ayının en yüksek seviyesi olan 2.063.40 dolarlık katı direncin üzerinde bir kapanış oluşturmak.

Ayıların bir sonraki yakın vadeli aşağı yönlü fiyat hedefi, vadeli fiyatları Nisan'ın düşük seviyesi olan 1.965,90 doların daha da aşağısına çekmek.

İlk direnç, bu haftanın en yüksek seviyesi olan 2.020,20 dolar ve ardından 2.028,00 dolarda görülüyor. İlk destek, geçen haftanın en düşük seviyesi olan 1.980,90 dolar ve ardından 1.965,90 dolarda görülüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ