Üç günlük tatil hafta sonunda Başkan Biden ve Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy, Ocak ayında 31.4 trilyon dolara ulaşan borç limitinin yükseltilmesi konusunda anlaşmaya vardı.

Altın Gram Fiyatı Yeni Rekorlar Kırıyor! Fiyat Nereye Gidiyor?

Üç günlük tatil hafta sonunda Başkan Biden ve Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy, Ocak ayında 31.4 trilyon dolara ulaşan borç limitinin yükseltilmesi konusunda anlaşmaya vardı. 99 sayfalık tasarı bu sabah Temsilciler Meclisi Kurallar Komitesi'ne gönderildi ve komite tasarıyı bugün yapılması beklenen genel kurul oylamasına göndermek üzere oylayacak.

Altın fiyatı

Mali piyasalar bu olayı derhal varlık fiyatlandırmasına dahil etmeye başladı. Net sonuç daha düşük bir dolar ve ABD borçlanma getirileri oldu. 10 yıllık Hazine Bonolarının getirisi, bugünkü 10,7 baz puanlık düşüşün hesaba katılmasının ardından %3,697'ye geriledi. Dolar ise %0,16'lık düşüşün ardından 103,965 seviyesinde sabitlenmiş durumda. Düşük getiriler ve doların zayıflığı altın fiyatlarının yükselmesini oldukça destekledi. Altın vadeli işlemleri bu sabah 1931 $'a kadar düştükten sonra toparlandı ve TSİ 17:15 itibariyle 14,60$ artışla 1958,90 $'da sabitlendi.

Teknik açıdan bakıldığında, altın hem %50'lik geri çekilme olan 1948,30 $'ın hem de 100 günlük hareketli ortalama olan 1941,50$'ın üzerine çıktı. Bu geri çekilme için kullanılan veri seti 1810 dolardan (bu yılın Şubat ayında meydana gelen en düşük seviye) başlayıp 2085 dolara kadar uzanıyor. Altının 100 günlük basit hareketli ortalaması şu anda 1939,50$'da sabitlenmiş durumda. Bu da teknik desteği 1941 ila 1948 dolar arasına taşıyor. Bunun altındaki bir sonraki teknik destek seviyesi ise %61,8 Fibonacci düzeltmesine göre ons başına 1915 dolar.

Gram altın rekorlar kırıyor

Bugünkü kazançlar aynı zamanda "üç nehirli sabah yıldızı" adı verilen ve yükseliş potansiyeline işaret eden üç günlük bir Japon mum çubuğu formasyonu yarattı. Investopedia'ya göre "Sabah Yıldızı" üç mum çubuğundan oluşan bir boğa mum çubuğu formasyonudur. Bunlardan ilki tanımlanmış bir düşüş trendi içinde yer alan büyük kırmızı bir mum çubuğu, ikincisi ise bir önceki kırmızı mumun altında kapanan küçük gövdeli bir mumdur (kırmızı ya da yeşil). Son mum ise ortadaki mumun üzerinde açılan ve ilk mumun gövdesinin ortasına yakın bir yerde kapanan büyük yeşil bir mumdur.

Üç nehirli sabah yıldızı, trendde düşüşten yükselişe doğru olası bir değişimin sinyalini verir. Yatırımcılar bunu bir düşüş trendinin tersine dönmek üzere olduğunun erken bir göstergesi olarak kullanır. Bir sabah yıldızı formasyonu, özellikle diğer teknik göstergelerle birlikte kullanıldığında trend değişikliklerini belirlemede faydalı olabilir. Bugünkü formasyonun altında bir yükseliş sinyali verme olasılığını güçlendiren teknik göstergeler arasında fiyatların 100 günlük basit hareketli ortalamanın ve %50 düzeltme seviyesinin üzerine geri dönmesi yer alıyor. Son olarak gram altın fiyatı rekor tazaledi ve 1300 liraya ulaştı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ