Türkiye Yeni ekonomik Modeli kapsamında Türk Lirasının güçlendirilmesi için adımlarını atmaya devam ediyor

Türkiye Yeni ekonomik Modeli kapsamında Türk Lirasının güçlendirilmesi için adımlarını atmaya devam ediyor. Bu çerçevede Altın hesapları ile ilgili olarak önemli bir karar alındı.

Altın hesaplarının kur korumalı Türk Lirası mevduatına dönüşümünün esasları belirlendi. Karara ilişkin tebliğ Resmi Gazete’de yayınlandı. Kararın ayrıntılarına bir bakalım.

Altın hesaplarının Türk Lirası’na çevrilmesinde, Merkez Bankası’nın o gün saat 11.00’de ilan edeceği gram altın fiyatı esas alınacak. Dönüşüm sonrası açılacak yeni hesaplar 3,6 ve 12 ay vadeli olacak.

Vade sonunda kur farkının ödenmesine ilişkin detaylara da yer verildi. Türk Lirası hesap sahibine vade sonunda ana para ve faizi banka ödeyecek. Altın fiyatlarında oluşan farkın faizden yüksek olması halinde aradaki farkı Merkez Bankası ödeyecek.

Bankanın hesaba uygulayacağı faiz, Merkez Bankası’nca belirlenen bir hafta vadeli repo  ihale faiz oranının altında olamayacak. Hesabın vadesinden önce bozulması halinde ise herhangi bir ödemenin yapılmayacağı vurgulandı.

Söz konusu destek bir defaya mahsus olarak uygulanacak. Atılan bu adım ile Türk Lirası’nın daha da güçleneceği belirtiliyor. Bozdurulan Altın ise Merkez Bankasına gideceği için, bankanın altın rezervlerinde bir artış olma ihtimali de son derece yüksek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ