Altının ons fiyatında son zamanlarda yaşanan dalgalanma dikkat çekiyor.

Altın İçin Beklenen Bir Tarih Var mı?

Altının ons fiyatında son zamanlarda yaşanan dalgalanma dikkat çekiyor. Fiyat aralığı neredeyse 100 doları aşmış durumda. 1.900 doların üzerinde meydana gelen fiyat hareketliliği altının ons fiyatını 2.000 doların üzerine kadar taşımıştı. Ancak sonrasında meydana gelen düşüşler fiyatı yeniden 1.950 dolar seviyesinin altına taşıdı.

Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş tedirgin olan yatırımcıyı kuşkusuz altına doğru itmeye devam ediyor. Risk unsurlarının çok yüksek oluşu ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde enflasyonun 40 yılın zirvesine taşınması nedeniyle altın fiyatında yükselişin muhtemel olduğuna yönelik yorumların yapılmaya devam ettiğini görüyoruz.

Bu aşamada dünya üzerindeki gelişmeler altının ons fiyatının eski zirvesine doğru hamle yapmasını netice verecek gibi duruyor. Bir riskten korunma aracı olarak altın için bir tarih vermek gerçekten de zor gözüküyor. Enflasyonist ortam şu anda her şeyi değişken kulmuş vaziyette. Böylesi bir atmosfere açıkçası dünyanın da pek alışkın olmadığını vurgulamak gerekiyor.

Dünya ülkelerinin tüketicileri bu alışkın olunmayan ortamda gıda, benzin ve barınma gibi temel ihtiyaç maddelerinin enflasyonist baskılarla kendilerini sıktıkları bir vetireyi yaşıyorlar. Bu kadar sıkıntılı bir ortamda altının yönünün yukarı doğru olması söylemlerine karşılık olarak Rusya ve Ukrayna arasındaki mücadelenin barış ile sonuçlanması altını aşağı yönlü kaydıracaktır.

Sonuç olarak kimi uzmanlar altının ons fiyatına yönelik öngörüde bulunsalar da bütün bunların tahminden öteye geçmeyeceğini vurgulayalım.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ