Altın standardının yaşandığı dönemde sağlam paranın uluslar arası ticaretteki hakimiyeti sonuna kadar hissediliyordu.

Altın İçin Bu Gelişme Bitcoin’de Yaşanır Mı?

Altın standardının yaşandığı dönemde sağlam paranın uluslar arası ticaretteki hakimiyeti sonuna kadar hissediliyordu. Küresel ticarette sorunsuz bir dönem ve döviz endüstrisinin olmadığı bir zaman dilimiydi.

Altın standardı dünyadaki önemli bir sorunu çözmüş, herhangi bir hükümet ya da otorite kontrolünden bağımsız tek bir para birim haline gelmişti. Altın dünya çapında  parasal standarttı. Yapılan ticaretler ile ilgili olarak fiyatların tamamen altına göre ayarlandığı bir dönemdi. Fiyatlar altın cinsinden ifade edilebiliyordu.

Yukarıda anlattıklarımız aynı zamanda küresel ticarette sınırlar arasında hesaplama yapmanın da kolaylaştığı anlamına geliyor. Ancak ilginç bit gerçeklik de yavaş yavaş ortaya çıkıyordu. Altının fiziksel ağırlığı merkezileşiyor, bu durum da ödemelerin merkez bankaları aracılığıyla yapılması anlamına geliyordu.

Altın merkezileştirildikten sonra cazibesi hükümetler için karşı konulmaz hale geldi. Hükümetler altının kontrolünü ele geçirerek yeni bir adım attılar. Altını arzını kontrol edebildikleri fiat para birimiyle değiştirdiler. Neticede olan ise sağlam paranın ucuz paraya dönüşmesi oldu.

Bitcoin için benzer bir son yaşanabilir mi? Öncelikle Bitcoin standardının yaşanması gerekiyor. Henüz o aşamada değiliz. Ancak Bitcoin’in merkezileştirilmesinin de son derece zor olduğunu belirtelim.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ