Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından altın fiyatında başlayan yükseliş ivmesi FED’in faiz artırımı sonucu durmuş gibi gözüküyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından altın fiyatında başlayan yükseliş ivmesi FED’in faiz artırımı sonucu durmuş gibi gözüküyor. Altın fiyatının yönünün bundan sonra ne olacağını sizler için derlemeye çalıştık.

Altın piyasalarında yükseliş ivmesi 2000 dolar seviyesini zorladıktan sonra 1.900 dolar seviyelerine doğru inmiş durumda. Açıkçası bu tür gerileyişleri piyasa genel olarak alım fırsatı şeklinde değerlendiriyor.

Burada dikkat edilmesi gereken bir seviye ons fiyatında 1.880 dolar seviyesi. Eğer bu seviyenin altına bir gerileme olması durumunda 1.850 dolar seviyelerinin görülmesi muhtemel.

Amerika’da enflasyon ile ABD dolarındaki güçlenme altın fiyatını etkileyecek en önemli etkenler. Nisan ayında açıklanacak enflasyon rakamlarıyla ivmenin etkisi daha net bir şekilde görülecek.

Diğer taraftan Rusya ile Ukrayna arasında bir anlaşmanın olma ihtimali de piyasalara rahat bir nefes aldıracak gibi duruyor. Böyle bir durum riskli durumların güvenli limanı altın için bir miktar zayıflamanın olma ihtimali var.

Türkiye için bakıldığında ise 900’lü seviyelerin üzerinde tutunan altının gram fiyatının doların fiyatına ve uluslararası gelişmelere bağlı olacağı gözüküyor. O yüzden 920 ile 1000 TL bandı arasında fiyatın dalgalanma ihtimali var.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ