Bir hafta boyunca süregelen kararsız hareketler altın yatırımcısı için yeni seviyelerin neler olabileceğine yönelik beklentilerin artış yönünde olmasına neden oluyor.

Bir hafta boyunca süregelen kararsız hareketler altın yatırımcısı için yeni seviyelerin neler olabileceğine yönelik beklentilerin artış yönünde olmasına neden oluyor. Peki önümüzdeki süreçte altının ons fiyatında 2 bin dolar seviyelerinin yeniden görülebilme ihtimali var mı?

Elbette ama şimdilik böyle bir seviyenin görülebilmesi risk faktörlerinin biraz daha artmasına bağlı olabilir. Zira altının satın alınmasının ana sebeplerinden birinin riskten korunma ihtiyacı olduğunu biliyoruz.

FED’in faiz artırımına yönelik hamlesine kadar piyasanın zaten bu haberi satın aldığını vurguladık. Bundan sonra ise FED Başkanı Jerome Powell’ın Mayıs ve Haziran aylarında yapılacak olan toplantılarda 50 baz puanlık artışların olasılığına işaret etmesiyle altının ons fiyatında o tarihlere kadar bir düşüş eğitiminin olabileceğine işaret ediliyor. Ancak devam eden Rusya-Ukrayna savaşının bu düşüşe bir engel olacağına da işaret ediliyor.

Endişelerin bu aşamada altının ons fiyatını 2 bin dolar seviyeye itebileceğini öngörebiliriz. Düşüş yönlü bir harekette ise ons fiyatı 1.900 dolar seviyelerinde kalabilir.

Gram altın yönüyle değerlendirdiğimizde ise altının gram fiyatı her ons fiyatına hem de dolara bağlı olduğu için bir volatilitenin yaşanması ile 900-970 TL aralığının bir hareket alanı olarak değerlendirilebileceğini düşünüyoruz. Tabi söylediklerimizin yatırım tavsiyesi olmadığını belirtelim.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ